MMF prognozira da će Vlada polovično uspjeti u svojim nakanama da konsolidira javne financije, pa procjenjuje da će BDP u ovoj godini pasti za jedan posto, dok su vlasti skrojile proračun temeljen na rastu od 0,8 posto. Svoju procjenu MMF je izgradio na slabljenju domaće potražnje koja je dijelom posljedica prezaduženosti kućanstva, te na činjenici da ni izvoz neće puno pridonijeti oporavku zbog ulaska europodručja u recesiju.
Hitno treba uspostaviti održivost duga
Ipak, u MMF-u kažu da su Vladine fiskalne smjernice za izradu ovogodišnjeg proračuna korak u pravom smjeru ako budu provedene. Ako ne bude promjene politike, gospodarski izgledi u 2012. godini i srednjoročnom razdoblju su, prema MMF-u, slabi, piše Novi list.
"Hitni prioriteti politike trebaju biti pokretanje vjerodostojne fiskalne konsolidacije u srednjoročnom razdoblju kako bi se očuvalo povjerenje tržišta i ponovno uspostavila održivost duga", navodi se u zaključnoj izjavi Misije MMF-a, u kojoj se savjetuje i smanjenje plaća, koje MMF ionako smatra previsokim za domaću efikasnost i produktivnost. Kažu, potrebno je smanjiti plaće i tako provesti internu devalvaciju, jer bi tečaj bilo preskupo prilagođavati s obzirom na visoku deviznu izloženost gospodarstva.
Treba olakšati zapošljavanje i otpuštanje
Također, iz MMF-a traže i promjene Zakona o radu kako bi se smanjili troškovi zapošljavanja i otpuštanja, a prvi na udaru bi trebali biti zaposleni u javnom sektoru. Traži se i ubrzanje privatizacije i ukidanje neporeznih naknada, čije je smanjivanje, a ne ukidanje, Vlada već najavila.
"Članovi Misije MMF-a pozivaju na brzu provedbu ovih reformi kako bi se ublažili kontrakcijski efekti fiskalne konsolidacije. Povećanje konkurentnosti poduprlo bi rast izvoza, privuklo inozemni kapital, a to bi pridonijelo preusmjeravanju gospodarstva na inozemnu potražnju i ostvarivanju održivog rasta koji počiva na privatnom sektoru", zaključuju među ostalim MMF-ovci.