'Nema brzog bogaćenja, ali se uloženi trud isplati'

Kriza i propast tvrtki građane sve češće tjera da pronađu novi posao. Mnogi od njih, posebice mladi, u neretvanskom kraju sve češće se vraćaju poljoprivrednoj proizvodnji.

15.5.2012.
6:44
VOYO logo

Sve je više primjera da se građani zbog krize vraćaju na selo okrećući se poljoprivredi kao osnovnoj ili dopunskoj djelatnosti. U dolini Neretve, zbog propasti velikih poduzeća taj trend raste unazad deset godina. Tako se poljoprivrednoj proizvodnji sve češće okreću i mladi. No, dok jedni od toga žive, drugi si poljoprivredom samo pomažu.

Najzastupljenija dodatna zanimanja su voćarstvo, povrtlarstvo, te plastenička proizvodnja. Onih kojima je to samo dodatni posao je više, ali s obzirom na gospodarsku situaciju broj i onih drugih je u porastu, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Idealni uvijeti za proizvodnju voća i povrća

Agronom Robert Doko i sam se bavi poljoprivrednom proizvodnjom. Sve vrste sezonskog povrća sadi u plasteniku, ali i na otvorenom. Ne smatra se velikim proizvođačem, ali mu svaka dodatno zarađena kuna dobro dođe. Ističe da u poljoprivredi nema brzog bogaćenja. "To je specifičan posao, koji najprije treba voljeti, pa će se uloženi trud i rad na kraju isplatiti", smatra on te dodaje da taj kraj ima idalne uvjete za proizvodnju svih vrsta voća i povrća.

Dolina Neretve je specifična mikroregija koja ima dobru klimu i dovoljno vode tako da dopušta uzgoj cijele godine različitih kultura te tako mali proizvođači koji imaju relativno male proizvodne površine mogu imati više turnusa proizvodnje na jednoj parceli, što znači da se od poljoprivredne proizvodnje može preživjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo