Porez na nekretnine te prodaja državne imovine kako bi se riješilo pitanje deficita bili su tema jučerašnjeg Otvorenog u kojem je nekoliko novih i starih političkih kadrova pokušalo izvesti na svjetlo dana što bi bilo najbolje za Hrvatsku.
Na premijerove najave poreza na nekretnine te prodaju državne imovine, odgovarao je i šef Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović ističući kako prodaja nekretnina u državnom vlasništvu ne bi bila jamstvo da će te nekretnine biti stavljene u funkciju.
Istaknuo je da je u tijeku nekoliko natječaja za turističke objekte na kojima bi se moglo zaraditi oko milijardu kuna, dok premijeru treba četiri milijarde za intervencije u proračunu.
Pejnović: Spas je u prodaji udjela u Janafu, Podravki, Petrokemiji...
No, prema njegovom mišljenju država bi, kako bi namaknula novac, dobar izlaz mogla pronaći u prodaji svojih udjela u državnim tvrtkama pa je tako istaknuo kao dobre adute prodaje Petrokemiju, Podravku i Janaf.
Ministar regionalnog razvoja Tomislav Tolušić je istaknuo kako je državna imovina problem unazad četiri godine te je istaknuo kako je premijer u pravu kada traži njeno stavljanje u funkciju.
Ništa od poreza ove godine
Kako bi se građane natjeralo da dio svog mrtvog kapitala stave u funkciju, bivši ministar financija Slavko Linić podsjetio je kako se još u njegovo vrijeme želio uvesti porez na nekretnine. Smatralo se, pak, kako bi građani svoju imovinu, ako je ne bi mogli prodati na tržištu, prodali državi pa bi je ona stavila u funkciju.
Tolušić, pak, smatra kako je porez na nekretnine nemoguće uvesti odmah te je najavio kako će se ove godine raditi tek na njegovim modalitetima i planovima.
"Ništa neće biti preko noći", rekao je na HRT-u. Osvrnuo se i na dolazak MMF-a na sastanak s premijerom: "Ljudi iz MMF-a došli su jer smo u problemima, a ne jer smo li lijepi i pametni".