Zbog predstečajnih nagodbi izbio je otvoreni sukob između ministra Slavka Linića i suca Trgovačkog suda Mislava Kolakušića. Danas je trebalo biti održano ročište za sklapanje predstečajne nagodbe nad Dalekovodom, ali proces je zaustavio sudac Kolakušić koji je zatražio je ocjenu ustavnosti Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi.
''Nije stvorio probleme samo pravosuđu i sucima koji rade predstečajne nagodbe. Sudac nema ovlasti pokrenuti upravni postupak, već to radi sud'', rekao je Slavko Linić na početku te dodao da će sudac morati objasniti kolegama što je neustavno.
''Za njega je primjena Zakona neustavna. Opasna je konstatacija da je Zakon na štetu vjerovnika, proračuna i građana Hrvatske. I da tu vidi protuustavnost. To znači da je Sabor predložio kriminalni zakon i da se izvršna vlast bavi kriminalnim radnjama. Ovo je njegova optužnica'', rekao je Linić te dodao da je to sučev osobni obračun s izvršnom vlasti i parlamentom. Više puta je naglasio da ne optužuje sve suce već da je riječ o individualnom slučaju.
"Ugroziti Dalekovod radi toga za nas je neprihvatljivo", kazao je Linić te naveo kako "nijedan sudac nije sveta krava".
"Sudac koji sebi dozvoljava ovakvo ponašanje od strane nas odgovornih bit će prozivan. On sebi daje pravo da vrijeđa sve ostale. Pisanom izjavom je potvrdio to", oštar je bio Linić.
Podsjetimo, još jednom - potez suca Kolakušića razljutio je Linića koji smatra da je sudac imao sedam mjeseci vremena, te da je sada doveo u pitanje i opstanak mnogih drugih tvrtki koje spas traže kroz predstečajnu nagodbu. U ponedjeljak se medijima obratio i prozvani Kolakušić koji je poručio da ne radi po principu 'vidim, a ne smijem vidjeti'.
SSSH je reagirao na odluku suca Trgovačkog suda u Zagrebu Mislava Kolakušića o zastajanju predstečajne nagodbe u slučaju Dalekovoda zbog izražene namjere za podnošenjem zahtjeva za ocjenu ustavnosti pojedinih odredbi Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Kako se ističe u priopćenju za javnost, takva bi odluka mogla imati dalekosežne posljedice, ne samo za Dalekovod, već i za niz drugih tvrtki i radnike koji rade u njima.
"Među tvrtkama u kojima djeluje SSSH i udruženi sindikati, njih 103, u kojima je zaposleno 16.625 radnika, ima problema u poslovanju. Radnicima se ne isplaćuju plaće i do 14 mjeseci (Konstruktor, Zlatar), ne uplaćuju doprinosi, računi su u blokadi... U cijeloj priči, ispaštaju, ponajviše – radnici, koji su najmanje krivi za stanja u kojima se nalaze te tvrtke.
Zakon, koji je u primjeni još od 1. listopada 2012. godine, predstavlja šansu za oporavak tvrtki. Šansa je iskorištena u vinkovačkoj Spačvi. Zašto đakovačkoj PAN trgovini, Lipik Glasu, splitskim Solarnim ćelijama, Međimurje betonu, Hidrogradnji Osijek, Ljevaonici Bjelovar, Hotelu Selce, Hotelu Medena, ZRC-u Lipik, HOC-u Bjelolasica, Autotransportu Karlovac… oduzimati šansu za oporavak i spas Hrvatskoj toliko potrebnih radnih mjesta? U slučaju rušenja ili blokade postupka predstečajne nagodbe ruši se cjelokupni sustav ozdravljenja tvrtki, budući da nastupa stečaj koji, uslijed paralelno provedenih promjena Stečajnog zakona, praktički znači prestanak poslovanja i KRAJ.
Postavlja se pitanje u čijem je to interesu? Radi li se o gubitku uloge u stečajnim postupcima koja je pojedinim sucima predstavljala unosan posao, ili naprosto sukobu izvršne i sudbene vlasti – iz perspektive radnika svejedno je.
Eventualne probleme u provedbi Zakona potrebno je rješavati u hodu, kad već sami zakonski prijedlog nije bio dobro pripremljen, ali ne treba dovoditi u pitanje mehanizam koji može spasiti mnoga radna mjesta i koji predstavlja jednu od rijetkih konkretnih mjera usmjerenih na spas hrvatske ekonomije", navodi se u priopćenju.