Naime, obraćajući se prošli tjedan članovima Europskog parlamenta, Juncker se založio za uvođenje minimalnih, socijalnih plaća, odnosno zajamčenih minimalnih prihoda u svim zemljama članicama. Stav da sve zemlje EU-a trebaju utvrditi minimalnu plaću, Juncker je zastupao i ranijih godina, zalažući se da članice minimalnu plaću utvrde kao udio medijana vlastitog dohotka. Takvim modelom minimalna plaća bi se i dalje razlikovala od zemlje do zemlje, ali bi postojala jedinstvena formula za njen izračun, piše Novi list.
Postavljanje jedinstvenih kriterija za izračun minimalne plaće u svim zemljama članicama Unije u ovom trenutku nije moguće. Europsko zakonodavstvo ne može intervenirati u pitanje plaća na nacionalnoj razini. Takvo zadiranje u nacionalne politike zapriječeno je Ugovorom o funkcioniranju EU-a, a osim kada je riječ o plaćama zajednička politika ne vodi se niti kada je riječ o pravu na udruživanje, pravu na štrajk ili pravu uvođenja mjera isključenja s posla. Najava novog mandatara Komisije, kazuje kako bi se na tom polju moglo nešto promijeniti.
U izvješću koje se bavi metodama za uvođenje mjerila europske minimalne plaće Riznica opće uprave, koja djeluje u sklopu francuskog ministarstva financija, navodi kako su razlike u visini minimalne plaće u zemljama EU povezane s razlikama u kvaliteti života i produktivnosti. U zapadnim zemljama minimalac je prosječno na razini 1.200 eura bruto u ovoj godini, na jugu varira između 600 i 800 eura, dok je na istoku Europe iznos prosječnom minimalca bliži 400 eura. Toj grupi zemalja pripada i Hrvatska s minimalnom plaćom od 405 eura bruto. http://www.novilist.hr/Vijesti/Svijet/EU-pokrece-razgovore-o-jedinstvenom-minimalcu-Juncker-za-uvodenje-socijalnih-placa