Nedavni prosvjedi na ulicama Atene, iz kojih je krenuo val nasilja kakav se u Grčkoj ne pamti već dugi niz godina, ponovno je aktualizirao pitanje može li se takvo što dogoditi i na ulicama hrvatskih gradova. Neki kažu - da, i to već 2013. godine.
"Kao što sam i najavio, nasilje je u ovoj godini počelo eskalirati. Pri tome nisam mislio samo na Grčku gdje se dogodio najnoviji primjer. Slične situacije, po sistemu spojenih posuda, možemo očekivati i u Španjolskoj i u Portugalu", kazao je ugledni zadarski sociolog prof. dr. sc. Zlatko Miliša, redoviti predavač na Zadarskom sveučilištu, za Slobodnu Dalmaciju.
Kako je objasnio, postoje četiri scenarija stavljanja određene zemlje u 'neokolonijalni položaj'. "Prvi je privatizacija njezinih javnih tvrtki, drugi je zaduženje te zemlje, zatim slijedi pretvaranje njezinih građana u dužničke robove uz izazivanje socijalnih nereda, te onda stiže 'pružanje pomoći'. Ne dajmo se zavarati, nešto slično se počelo događati i u Hrvatskoj aktualiziranom pričom oko prodaje Hrvatske poštanske banke i Croatia osiguranja. Moramo stoga pripaziti da se grčki scenarij ne dogodi i kod nas", kazao je Miliša.
'Val nasilja mogao bi biti gori'
A, da je grčki scenarij uistinu onaj kojeg se trebamo bojati, svjedoči i podatak kako sam rezultat glasovanja ne jamči da će Grčka dobiti svoj drugi 'pojas za spašavanje'. Naime, treba prihvatiti još i dodatne mjere štednje od 325 milijuna eura najkasnije u srijedu do sastanka ministara financija euro-zone.
"Barut je postavljen i fitilj upaljen. Situacija će se teško smiriti", nastavio je Miliša dodajući da sada čak i ne treba čekati na nove mjere štednje da bi se val nasilja ponovio, "ovoga puta bi on čak mogao biti i još gori, radikalniji..."
Iako je Hrvatska jedina zemlja u kojoj nije bilo naslinih prosvjeda, to ujedno može značiti i nešto mnogo zlokobnije, smatra profesor.
"Smatram kako već sredinom 2013. godine možemo i kod nas očekivati prosvjede uvelike sličnima onima u Grčkoj. U biti oni će se jednostavno proširiti i do Hrvatske", ocijenio je Miliša dodajući da problem treba na vrijeme dijagnosticirati.
"Nešto slično Anglea Merkel već radi, ali Hrvatska još ne. Nemamo dovoljno dugu demokratsku tradiciju niti dovoljno jake zaštitinčke mehanizme protiv vala prosvjedničkog nasilja koje nas očekuje", kazao je Miliša zaključivši: "Ipak, ja sam optimist. Vjerujem kako će se po Europi ipak proširiti ideja solidarnosti i suosjećanja, također se nadam kako ćemo se na vrijeme zaštititi od užasne situacije u kojoj su se našli stanovnici Grčke".