Antu Jurića zovu milijunašem iz Kosnice. No, on na svom imanju ne skriva novac već "flance" koje kod njega dolaze kupiti brojni zagrebački vrtlari. Obiteljsko gospodarstvo Ante ima već 30 godina, a početka bavljenja sadnicama više se ni ne sjeća.
"Ne mogu točno reći otkad se bavim ovim poslom jer smo presadnice imali oduvijek. I ja sam se, kad sam bio dječak, s mamom bavio njihovim uzgojem, a onda i sadnjom", priča.
Pomažu mu i supruga te djeca, ali ima i zaposlenike jer "flance" vozi i u Rijeku, Mali Lošinj, Split, a njegove biljke prodaju se i u poljoapotekama u Zagrebu i županiji, ispred trgovačkih lanaca, a i na gotovo svim sajmovima.
"Aktivni smo, jer kako drukčije opstati", objašnjava Jurić, koji je svakog dana već u četiri ujutro na nogama. Presadnice se moraju zalijevati, a zimi je plastenike nužno i grijati.
Najveći uzgajivač stevije
Među njegovim proizvodima je i stevija čijih presadnica uzgoji 200 tisuća godišnje. Time je i najveći uzgajivač tog prirodnog zaslađivača u Hrvatskoj. Inače, obitelj posebnu pažnju pridaje sjemenu koje sade te sortama povrća i voća čije "flance" uzgajaju. Stare sorte, objašnjavaju, sad su opet "u modi", a na OPG-u stalno isprobavaju i neke nove kombinacije.
"Primjerice, istarska babura paprika, koja je, kad naraste, velika i sočna, bolja je od obične. Tako da uglavnom proizvodimo tu vrstu, iako gotovo od svakog povrća imamo po desetak različitih sorta", objašnjava Anto Jurić, koji presadnice onima koji ih na taj način naruče šalje i poštom.
Pazi se i na prirodu, pa se u plastenicima radi s tehnologijom tresetne kocke. "U inozemstvu je ona trenutačno ekološki najprihvatljivija", kažu na imanju.