Menjamo oružje za libijsku naftu

Lako smo zaboravili Gadafija i brata Sadama

6.4.2013.
3:57
VOYO logo

Delegacija Ministarstva odbrane Libije koja je protekle nedelje boravila u Srbiji, zainteresovana je da nastavi nekada uspešnu saradnju sa našom vojnom industrijom.

U okviru oficijelne posete Libijci su posetili i Zastavu Oružje, a šef delegacije Kalid Mohamed al Šarif na fabričkom strelištu je, saznaje se, pucao iz Zastavinog mitraljeza M 84 (jednog od najboljih u svetu), najnovije domaće vojne puške M 21, rađene po sistemu kalašnjikov i NATO kalibru od 5,56 milimetara, zatim dalekometne snajperske puške „crna strela“, te iz pištolja CZ 999.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga je istakao da bi obnavljanju saradnje trebalo da prethodi regulisanje međusobno neispunjenih ugovornih obaveza iz ranijeg perioda.

Mada Al Šarif nije precizirao o kojim je obavezama reč, nije nepoznato da je Srbija, u vreme međunarodnih sankcija, naftu kupovala od Kine i Gadafijeve Libije, od koje je nastavila da se snabdeva i posle petooktobarskih promena, kao i da prema obe zemlje postoji i ozbiljan dug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči prošlogodišnje promene vlasti u Libiji, započeli su pregovori o ekonomskoj saradnji u okviru kojih je bilo reči da se deo starog duga, koji po nekim procenama dostiže do 200 miliona dolara, izmiri isporukom Zastavinog vojnog naoružanja.

Naša fabrika je, s druge strane, krajem prethodne decenije, posredstvom jedne domaće firme, imala ugovoren izvoz pešadijskog oružja u Libiju, u vrednosti od preko 30 miliona dolara.

Država je, međutim, stopirala taj aranžman, jer je iza njega, prema informacijama nadležnih, stajao srpski trgovac oružjem koji je još od 2002. na „crnoj listi“ Ujedinjenih nacija, zbog prodaje oružja pojedinim afričkim zemljama koje su pod međunarodnim embargom

U Zastavinoj fabrici oružja ističu da je dobro što su kontakti sa Libijom obnovljeni, ali da je još uvek rano govoriti o količinama i vrednosti eventualnog izvoza u tu zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Libijci su očito zainteresovani da ponovo kupuju Zastavino oružje, ali će do eventualnog ugovora o isporuci sigurno još nekoliko puta da posete našu fabriku", kažu u Zastavi Oružju, naglašavajući da ta fabrika ipak može da očekuje dugotrajni poslovni aranžman sa Libijom.

Do tada, kragujevački oružari imaju posla preko glave. Menadžđment fabrike tvrdi da se u pogonima radi danonoćno, te da, uprkos tome, fabrika jedva uspeva da odgovori na tražnju. Za ovu godinu već je ugovoren izvoz vredan između 40 i 45 miliona dolara, što je najbolji jednogodišnji finansijski bilans kragujevačke fabrike ikada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najznačajnije tržište je američko, na kojem se proda čak oko 75 odsto svetske produkcije lovačkog, sportskog i oružja za ličnu odbranu, a iz ovogodišnjih aranžmana kragujevačka fabrika isporučiće robu vrednu oko 32,5 miliona dolara pa će njihovi proizvodi u tom delu sveta biti prisutniji nego ikada u 160 godina dugoj istoriji fabrike, prenosi Danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo