Više stručnjaka koji su uključeni u pripremu porezne reforme potvrdilo je da bi Marićevo porezno rasterećenje moglo biti oko 850 milijuna kuna! Radnik s prosječnom plaćom dobio bi 300 kuna više, a menadžer oko 2000 ako mu je mjesečna plaća oko 15 tisuća kuna.
Postojeća je Vlada već najavila Europskoj komisiji kako im je cilj pronaći "prostor za sniženje poreznih stopa, ali uz zadržavanje, odnosno povećanje razine prihoda kroz širenje porezne osnovice, uvođenje imovinskih ili ekoloških poreza te kroz ukidanje neproduktivnih poreznih rashoda (oslobođenja, olakšica i izuzeća od oporezivanja)".
Novi model bolji za samce i one koji ne koriste olakšice
Zaposlenim bi se roditeljima od utvrđenog poreza odbijao određeni iznos za prvo dijete (najčešće se spominje 350 kn), drugo (450 kn), treće (550 kn), četvrto (650 kn) i svako daljnje dijete. Novi bi model uglavnom pogodovao samcima ili zaposlenima koji dosad nisu koristili olakšice za uzdržavane članove obitelji, dok bi roditeljima s više djece gubitak u sustavu poreza na dohodak država nadoknadila isplatom dječjeg doplatka.
Jednako tako svi oblici dohotka od rada (honorari, naknade u nadzornim odborima i drugim tijelima, pa i menadžerski bonusi, rad u privatnim bolnicama, zarada profesora na raznim projektima i slično) oporezuju se s sa stopom od 25 posto. Sada bi se to promijenilo i to na način da bi se svi ti dohoci zbrojili na kraju godine te da se razreže razlika na dio koji prelazi u veći porezni razred.
Treća bi promjena bila vezana uz najveću stopu poreza na dohodak koja bi se spustila na 36 posto, i to iznad porezne osnovice od 19 tisuća kuna.
Osobni odbitak od 3750 kuna primjenjivao bi se i na mirovine (sada 3800 kuna).