Dotukla ih fiskalizacija – zatvaraju dućane, pa idu na burzu

Nakon ugostitelja, na red dolaze i trgovci – od ponedjeljka, 1. travnja počinje drugi krug fiskalizacije.

20.3.2013.
11:44
VOYO logo

Zlatko Đuroković iz trgovine mješovite robe koja se nalazi u Općini Feričanci u Osječko-baranjskoj županiji smatra da će fiskalizacija unijeti dodatni red u poslovanje, no čini mu se da su pretjerali u širini obuhvata.

"Za one koji imaju mali prihod, svaka promjena zakona je financijski teret koji ne mogu podmiriti iz dobiti, nego se moraju dodatno zadužiti. Tako će, vjerujem, biti i sada za određeni broj malih obrtnika. Neki će, nažalost, ugasiti obrt i završiti na Zavodu za zapošljavanje", pesimističan Đuroković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na nova pravila morat će se naviknuti oko 20 tisuća hrvatskih obrtnika i trgovaca. Ususret im je izišla Obrtnička komora. Donacijom od dvije stotine fiskalnih blagajni vrijednih 300 tisuća kuna bit će 'pokriveni' najugroženiji prodavači, kaže predsjednik Ceha trgovaca Boris Vukelić.

Objašnjava da su prednost imali trgovci u brdsko-planinskim područjima, na otocima, područjima od posebne državne skrbi i oni koji su u težoj situaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo financija procjenjuje da će prva godina fiskalizacije državnom proračunu donijeti oko pola milijarde kuna veće prihode, a idućih godina više od milijardu kuna.

Što će biti s onima bez internetske veze?

Vukelić pak upozorava: "Efekti za državni proračun neće biti onakvi kakvi se očekuju. Promet će padati jer je takva realna situacija u trgovini i svim uslužnim djelatnostima. Problemi su u tome što su neki uočili priliku za brzu i laku zaradu, tu se radi o jednom dijelu informatičara, a problem je i u nedovoljnoj pokrivenosti internetskom vezom u svim krajevima", naglašava Vukelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O problemima oko uvođenja fiskalizacije progovorili su i obrtnici s osječke glavne tržnice, od kojih su neki prisiljeni zatvoriti trgovine, pa su ih već počeli prazniti. Ipak, ni onima koji ostaju situacija ne ide naruku.

'Situacija nikad nije bila gora'

"Na tržnici radim od 1972. godine i situacija nikad nije bila gora. Potrebnih 4.500 kuna morat ću posuditi da bih pokrila sve troškove uvođenja fiskalne blagajne, a već nakon nekoliko mjeseci možda završim na birou kao neki kolege sada jer zarade gotovo da i neću imati”, priča Đurđica Vuksanović. Također navodi da problem stvaraju i uvjeti rada budući da u svakoj radnji postoji samo jedna utičnica, a kad je vani temperatura 20 stupnjeva ispod nule, ni u radnji nije puno toplije, tako da ne znaju kako će blagajne raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovakvom kontrolom šanse za opstanak male trgovine gotovo da i nemaju", poručuje Vuksanović.

U sustavu fiskalizacije, podsjetimo, već su ugostitelji i srednje veliki poduzetnici, a od 1. srpnja trebali bi ući i svi ostali koji neće biti obuhvaćeni drugim krugom, koji počinje 1. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo