"U Hrvatskoj je daleko veći problem što se stalno urušava kapacitet za servisiranje dugova općenito, a tu je ključno to što se ne generiraju radna mjesta u gospodarstvu. Raspoloživi dohodak građana u posljednje je tri godine pao 10-ak posto", kazao je Lovrinčević.
Dodaje kako će ovaj Vladin potez samo ubrzati klizanje Hrvatske prema neodrživoj situaciji, odnosno bankrotu.
"Danas imamo švicarce koji su problem ne malog broja ljudi, ali svakako nije sustavni rizik, a politika potencira poteze koji prijete sustavnim rizikom", ističe Lovrinčević.
Što je s onima koji su otplatili kredit?
Lovrinčević se pita zašto se zašto ovaj retroaktivni princip ne bi vrijedio i za one koji su otplatili kredit.
"Sljedeći korak moglo bi biti pitanje zašto ne ponuditi konverziju i dužnicima s kreditima u kunama? Oni su, naime, dosad plaćali više i od eurskih i od CHF-dužnika", pita se Lovrinčević i dodaje kako ispada da su oni iskazivanjem povjerenja u domaću valutu ispali najveći naivci i gubitnici "koji će usto platiti dio ceha 'franakaša'".
"Kako god bilo, nemali dio ceha te operacije prelit će se u deficit i javni dug", kazao je Lovrinčević za Poslovni dnevnik.
Ukupni trošak konverzije kredita trebao bi iznositi više od 5 milijardi kuna. Trošak bi snosile banke, a država bi im dala porezne olakšice.
Poslovni dnevnik/Danas.hr