Premijerkin ekonomski savjetnik Željko Lovrinčević procjenjuje da će u trećem kvartalu rast BDP-a biti otprilike na razini prethodnog tromjesečja, pa dva uzastopna kvartala s rastom BDP-a znače izlazak Hrvatske iz recesije. Time je potvrdio Kosoričine optimistične izjave iz Osijeka da smo izašli iz krize, ali upozorava:
"Na kraju godine rast će biti oko 0,7 posto, što je manje od onoga što je većina prognostičara, ali i službenih institucija planirala."
Podsjetimo, Vlada je proračun za ovu godinu sačinila prema planu da će BDP rasti po stopi od 1,5 posto.
Trebamo novi Zakon o radu
Lovrinčević za Novi list objašnjava i kako situacija u okruženju ukazuje na dolazak novog nešto blažeg vala krize. "Zemlje poput Portugala, Irske, Grčke, Španjolske i Italije stavile su pod kontrolu rashode, ali sada su problem prihodi jer se ekonomija ne oporavlja", naglašava Lovrinčević i dodaje da će to utjecati na cijenu kapitala, ali će značiti i jačanje švicarskog franka u sljedećem razdoblju.
Smatra da bi se Hrvatska već sada trebala početi pripremati za novi val krize, i to za početak izmjenama Zakona o radu, ako ne želi da ponovno sav teret krize ponese privatni sektor, odnosno radnici iz tog sektora.
"Uz to nužno je fiskalna pravila ugraditi u Ustav i jačati međunarodne devizne pričuve zemlje. Proračunski izdaci moraju se zamrznuti u 2012. godini. Većina tih stvari zahtijeva suglasje oporbe i vladajućih, a to će biti teško izvesti s obzirom na predizborno razdoblje", kaže Lovrinčević.
Prihodi od turizma kiksali
Inače, optimizam Vlade o rastu BDP-a temelji se na podacima o dobroj turističkoj sezoni i gotovo osam posto više gostiju nego lani. No, podaci o punjenju proračuna što ih je objavilo Ministarstvo financija ukazuju na to da prihodi od turizma po svemu sudeći ne prate povećanje broja gostiju. Prihodi od PDV-a, trošarina i doprinosa za zaposlene tako su u dva najjača mjeseca, srpnju i kolovozu, otprilike na razini prošle godine – ili su u nekim slučajevima čak i niži. Proračun je od PDV-a u srpnju ove godine zaradio 188 milijuna manje nego lani u istom mjesecu, dok je kolovoz 80 milijuna kuna u plusu u odnosu na prošlogodišnji. To znači da su prihodi od PDV-a u ta dva mjeseca manji za oko 1,4 posto, piše list.
Vezani članci:
arti-201109040137006 arti-201109010912006 arti-201108120241006 arti-201108100005006