Linić: U stečaj će 30 tisuća poduzeća

10.11.2011.
8:58
VOYO logo

Na okruglom stolu o nelikvidnosti Slavko Linić je rekao da se stanje s plaćanjem može srediti u roku šest mjeseci, no to ne isključuje stečajeve prezaduženih tvrtki. Kaže da bi u stečaj moglo otići od 20 do 30 tisuća tvrtki. Linić smatra da bi država trebala potaknuti vjerovnike, dužnike i banke na razgovor o stanju u svakoj prezaduženoj i blokiranoj tvrtki, jer se dogovorom odnosi mogu lakše riješiti nego stečajem na sudu, koji traje 12 do 15 godina. Tek ako dogovor ne uspije i neki oblik preustroja treba pokretati stečajeve.

60 milijardi kuna neplaćenih potraživanja

Na istom okruglom stolu, u sklopu savjetovanja ekonomista u Opatiji, govorio je i državni tajnik Zdravko Marić koji je rekao da se među blokiranim tvrtkama, koje svojih dugovima napuhuju neplaćene obveze nalazi čak 35 tisuća poduzeća koja četiri godine nisu predala završni izvještaj, čime su po zakonu stekli uvjete za likvidaciju. Linić se složio s njime da ako treba takve tvrtke treba slati i u stečaj. Inače, neplaćene obaveze iznose 40 milijardi kuna i uglavnom su u pitanju računi stariji od godinu dana, 33 milijarde kuna, a dug kraći od godinu dana iznosi 7 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Linić je rekao da nije problem samo 40 milijardi kuna neplaćenih potraživanja, već još 20 milijardi koje država ima u raznim odloženim potraživanjima koja će se teško naplatiti, što je ukupno 60 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo