Linić otkrio što će biti s minusima na tekućim računima

19.9.2013.
10:50
VOYO logo

Ministar financija Slavko Linić objasnio je novi prijedlog zakona prema kojem je banka dužna potrošača obavijestiti o umanjenju ili ukidanju dopuštenog prekoračenja po tekućem računu najmanje 30 dana ranije, a mora mu omogućiti i otplatu kroz godinu dana uz kamatnu stopu po dopuštenom minusu, bez dodatnih troškova.

"Minusima na tekućim računima građani su pokušavali rješavati svoje obveze. Odnos između građana i banaka je sada rezultirao promjenama u zakonu. Cilj nam je bio postići kvalitetne odnose", rekao je ministar Linić, koji je ocijenio da je Vlada zaštitila građane u odnosu s bankarskim sustavom i da će gubici poslovanja banaka provedbom ovih zakona biti "značajni". No, navodi i da je Vlada postigla značajne uspjehe u približavanju stavova u interesima između građana i banaka tijekom javne rasprave o zakonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na stambene kredite maksimalna kamatna stopa bi bila nešto više od pet posto, a predlaže se i maksimalna moguća kamatna stopa. Zabranjuje se uvođenje novih naknada nakon sklapanja ugovora o kreditu.

Dalić – ponosna što je bankarica

Tijekom rasprave usprotivila mu se Martina Dalić iz HDZ-a, s tezom da će se tržišne zakonitosti rješavati i mijenjati na grub, administrativan način. Prigovorila je i što se klijenti koji su uzimali kredite u "švicarcima" u povlaštenom položaju u odnosu na one koji su se zaduživali u drugoj valuti. Uzvratio joj je SDP-ovac Ivo Jelušić i rekao da je njena kritika razumljiva budući da dolazi iz bankarskog sektora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To što sam bila bankar, meni služi na čast i ne možete me dezavuirati na taj način", kazala mu je Dalić, dodajući da to samo znači da zna kako taj sustav funkcionira.

"Da se ove stvari mogu napraviti, HDZ bi ih napravio: prisiliti i regulirati, utvrđivati kamate ovako kako vi mislite, maksimalne limite koji služe kao privid, zadirati u ugovore sklopljene prije nekoliko godina... Ali se ne može, kolega", kazala je, prognozirajući da će Zakon završiti na Ustavnom sudu i pasti.

SDP-ovci su nastavili braniti zakon tvrdnjama da je Hrvatska do sada bila "El Dorado za bankare", no da je ova Vlada odlučila tome stati na kraj.

'Pritisci su se isplatili'

Linić je priznao da država ulazi u odnose između građana i banaka i to zato što se "banke moraju ili korektno ponašati ili ćemo mijenjati zakon, ako treba i pet puta godišnje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imate primjedbu na švicarce u odnosu na eure. Ali mi nismo spominjali švicarce - mi smo rekli valutna klauzula s negativnim rezultatom od 20 posto", kazao je Linić. Istakao je da je želja samo zaštiti klijente koji su digli kredite u bilo kojoj valuti koja je drastično skočila, za petinu vrijednosti.

Što se tiče postojećih ugovora na koje ovaj zakon utječe, Linić je kazao da je i Hrvatska udruga banaka uložila amandman kojim prihvaća mijenjanja kamatne stope u postojećim ugovorima u korist građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Isplatili su se pritisci", kazao je Linić, zaključujući da "ako HUB to veli, valjda neće podnijeti ustavnu tužbu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo