'Banke su htjele olakšati situaciju dužnicima!'

16.10.2013.
20:20
VOYO logo

"S obzirom na medijsko priopćenje Hrvatske udruge banaka, ističemo da njihovi prijedlozi za poboljšanje položaja najugroženije kategorije dužnika nisu prihvaćeni te je Ministarstvo financija ostalo pri svom prijedlogu kao povoljnijem i pravednijem za dužnike s obzirom na to da će koristi biti proporcionalne pretrpljenoj šteti", navodi se u priopćenju Ministarstva.

U pogledu iznesenih tvrdnji HUB-a o pozitivnoj diskriminaciji potrošača zaduženih u jednoj od valuta (CHF), dovoljno je reći da većina dužnika iz ove kategorije, nakon više od 6 godina otplate kredita ima preostale kunske glavnice veće nego na početku otplate kredita, stoji u priopćenju Ministarstva financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Izmjene Zakona pridonose ravnomjernoj podjeli tržišnog rizika'

Iz Ministarstva ističu da su ovim Izmjenama i dopunama Zakona spriječena daljnja nepoštovanja Zakona o obveznim odnosima u smislu odredivosti činidbe što banke u prethodnom razdoblju nisu poštovale te će u svim ugovorima o kreditu promjenjivi parametri morati biti striktno definirani, a potencijalna promjena kamatne stope ovisiti isključivo o promjenjivosti parametra neovisnog o volji bilo koje strane.

Pri tome, navode u Ministarstvu, kod onih ugovora o kreditu kod kojih je tečaj strane valute u odnosu na domaću aprecirao više od 20 posto, fiksna marža neće smjeti biti veća od razlike početne kamatne stope i početnog promjenjivog parametra. Na taj način, izmjene i dopune koje sadržava ovaj Zakon, pridonose pravednoj i ravnomjernoj podjeli tržišnog rizika između dužnika i vjerovnika dok je u dosadašnjim ugovornim odnosima, zbog spomenute neodredivosti činidbe i netransparentnog povećanja kamatne stope, teret rizika snosila samo jedna ugovorna strana, odnosno dužnik, zaključuje se u priopćenju Ministarstva financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HUB: Banke nisu nezakonito mijenjale kamatnu stopu

Hrvatska udruga banaka (HUB) ustvrdila je kako je neistinita i netočna informacija da su banke ostvarile milijarde profita na navodno nezakonito povećanim kamatama, ističući kako ni prije ni poslije pojave recesije banke nisu nezakonito mijenjale kamatnu stopu. Neupitno neistinita i netočna informacija je da su banke ostvarile milijarde profita na navodno nezakonito povećanim kamatama. Nažalost, dovoljno puta ponovljenu laž počne se tretirati kao činjenicu te je to mogući razlog da je i Ministarstvo financija prihvatilo sličnu retoriku, navodi se u priopćenju HUB-a.

Iz HUB-a se protive stalnim optužbama da banke ostvaruju neumjereno visoke profite neovisno o gospodarskom stanju zemlje. Navode kako je povrat na kapital (ROE) hrvatskih banaka od 3,5 posto već više od pet godina ispod prosjeka zemalja srednje i istočne Europe. Iz HUB-a još jednom pozivaju da se umjesto stalnog ponavljanja netočnih i paušalnih ocjena o bankarskom poslovanju, težište rasprave argumentirano usredotoči na konkretne nedostatke koje donose posljednje izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju.

Pritom upozoravaju kako prijedlozi izmjena ne donose olakšanje za sve dužnike kredita u švicarskim francima kao što se to najavljuje već suprotno - nepravično nejednak tretman među dužnicima koji većem broju korisnika neće donijeti najavljivano drastično manje anuitete. Smatrajući kako 'nitko odgovoran sasvim sigurno ne želi ishitrenim potezima onesposobiti banke da nastave podupirati državu, gospodarstvo i građane' u HUB-u se iskreno nadaju konstruktivnom nastavku rasprave o svim relevantnim promjenama Zakona.

'Banke su htjele olakšati situaciju dužnicima'

Iz HUB-a podsjećaju i kako su banke poduzele barem pet vrlo konkretnih poteza nastojeći olakšati situaciju u kojoj su se našli posebice dužnici u švicarskim francima, koja je posljedica svjetskih tržišnih kretanja, a ne ničije samovolje. To su produljenje roka otplate kredita, otplata umanjenog iznosa glavnice (do 50 posto) u idućih 5 godina, odgođeno potraživanje uz fiksiranje tečaja CHF-a na 5,8 kuna za 1 CHF u idućih 5 godina, odgoda otplate kredita (tzv. moratorij) na 6 mjeseci u slučaju gubitka prihoda ili smanjenih prihoda, a neki su klijenti iskoristili i mogućnost konverzije valute u euro, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo