Ministar financija Slavko Linić je novinarima u Varaždinu kazao da Ministarstvo financija radi na tužbi protiv turskog Caliskana koji je naplatio državna jamstva od pet milijuna eura za spas proizvodnje u Dini, a dodao je i da način na koji je otišao turski investitor govori da nije ni došao s ozbiljnim poslovnim namjerama.
"Tužbu ćemo podići pred hrvatskim sudovima i ona se neće odnositi samo na jamstvo, nego i na neisplaćene plaće radnicima. Vlada je dala jamstvo jer joj je bio cilj sačuvati proizvodnju i radna mjesta te socijalno zaštititi radnike", rekao je Linić.
Povukli se zbog cijene zemljišta?
Iako Turci službeno nisu obrazložili svoju odluku da se povuku iz Dine, HRT je objavio da je do toga došlo zbog zemljišta namijenjenog gradnji LNG terminala, odnosno jer se Turci nisu uspjeli dogovoriti oko cijene zemljišta s kupcima HEP-om i Plinacrom.
Dina Petrokemija trenutačno je u postupku predstečajne nagodbe. Ministar Linić je u ponedjeljak kazao da u ovom trenutku Vlada nije obaviještena ni o jednom potencijalnom partneru. Radnici pak očekuju isplatu osam plaća.
U ponedjeljak je dvjestotinjak bivših radnika DIOKI-ja blokiralo ulaz u upravnu zgradu tvrtke u Zagrebu tražeći isplatu zaostalih plaća i otpremnina koji su im trebali biti isplaćeni do 15. veljače. Podsjetimo, lani je nakon restrukturiranja DIOKI-ja 350 radnika pristalo otići na burzu, a stotinjak ih je zadržalo zaposlenje. Oni koji su otišli trebali su do 15. veljače dobiti polovinu ukupnog iznosa plaća i otpremnina, no to se nije dogodilo.
Prosvjednici su odlučili su da će idućeg tjedna organizirati veliki prosvjed na Markovu trgu.