Da trošarine i nameti nisu udar na standard, poručuje prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić. Istodobno, britanski Economist dodijelio nam je nezavidno priznanje - Hrvatska je uvrštena među 10 najgorih ekonomija svijeta
Slijede novi rezovi
Svjetska banka i MMF zadovoljni su Vladinim reformama pa će Hrvatskoj biti odobrena nova rata kredita za strukturne reforme vrijedna 75 milijuna eura. Pohvale je primio ministar financija Slavko Linić na proljetnoj skupštini u Washingtonu i najavio kako Vlada nastavlja s mjerama štednje.
Europska komisija od Hrvatske traži smanjenje deficita za još milijardu i 300 milijuna kuna, pa novi rezovi slijede na idućoj sjednici Vlade, kaže Linić.
Veće trošarine i porezi na telekomunikacijske usluge
"Pola ušteda je na novim prihodima, pola je na rezovima i to je razlog da idemo na nove prihode nešto većim trošarinama i porezima na telekomunikacijske usluge, posebno mobilnu mrežu, a drugo je smanjenje određenih potpora u gospodarstvu, poljoprivredi, financijama i plana gradnje cesta", rekao je Linić.
Najavljeno povećanje trošarina na gorivo i nameta na mobilnu telefoniju, nije udar na građane, poručuje potpredsjednica Vlade Vesna Pusić.
To je izbjegavanje udara
"Ne to nije udar na građane, to je izbjegavanje stvarnog udara na građane a to ne negativna ocjena od strane EK, što vrlo vjerojatno znači pad kreditnog rejtinga", rekla je Pusić. I zato upute Europske komisije moramo slijediti.
"Mi smo smatrali, i HNS je smatrao, da je to trebalo ravnomjernije rasporediti, no tu smo gdje smo, to je bio stav Europske komisije", rekla je Pusić.
Ekonomsku politiku Europske unije doveo je u više navrata u pitanje sam premijer Milanović rekavši kako neće dopustiti da se Hrvatska pretvori u Grčku. Pa ipak, njezine se politike ova Vlada slijepo drži, kaže predsjednik SSSH Mladen Novosel.
Hrvatskoj se više nema što uzeti
"Od početka mandata nije otvorila jedno radno mjesto ni stvorila uvjete da se u Hrvatskoj pokrene gospodarski rast nego se isključivo drži smjera politike Europske unije, a to su isključivo mjere štednje. Doista se u Hrvatskoj više nema što uzeti", rekao je Novosel.
I oporba upozorava da Vlada nije u stanju provesti reforme, a ugledni britanski Economist Hrvatsku je uvrstio među 10 zemalja svijeta s najgorom ekonomijom.
"Fiskalna štednja, visoka nezaposlenost, vanjski dug, krediti, slaba konkurentnost" razlozi su zbog kojih se Hrvatska našla u društvu zemalja poput Portorika, Cipra, Libije, Srednjoafričke Republike, Venezuele i Barbadosa. Komentar Vesne Pusić.
"Smanjivanje deficita nama ubija gospodarski rast", rekla je Pusić. Iskustvo Grčke i Portugala pokazuje kako ni rigorozni rezovi nisu osigurali rast BDP-a, pa se sve češće u zemljama diže glas protiv politike štednje.
Jučer je održan prosvjed u Italiji, a nedavno u Grčkoj i Bruxellesu odakle je svim građanima Europske unije upućena poruka kako su svibanjski izbori za Europarlament prva prilika za promjene.