KVALITETNE PRIPREME: /

10 stvari koje će vas učiniti uspješnijima na vašem novom radnom mjestu

Image
Foto: Thinkstock, Michael Blann

Želite li ostraviti dobar dojam na svom novom radnom mjestu i želite li da vama osobno početak bude lakši, za novi posao se trebate kvalitetno pripremiti.

11.4.2016.
19:25
Thinkstock, Michael Blann
VOYO logo

Brojne su i različite emocije koje ima svatko tko "starta" na nekom novom radnom mjestu. Riječ je mahom o nemiru koji neki ljudi imaju jer kreću u novi izazov ili nešto što dosad nisu radili, dok su drugi nemirni jer se, primjerice, susreću s novim kolegama. Forbes donosi deset "stepenica" koje svatko treba proći pri odlasku na novi posao, a kako bi što prije dosegao produktivnost i uspješnost.

1. Počnite prije no što počnete

Iako još niste počeli, trebali bi se pripremiti. Učinite to tako što ćete proučiti sve o tvrtki u koju odlazite raditi i njenim proizvodima. Možete nazvati svog izravno nadređenog i zamoliti da vam kaže postoji li nešto što biste mogli učiniti kako biste se što bolje pripremili. Možda možete pročitati godišnja izvješća ili letke s novostima koji se prosljeđuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Završite svoje prve logističke korake

Nazovite svog nadređenog i zamolite ga da riješite prve potrebne korake odnosno papirologiju koja vam je potrebna pri početku rada. Možda morate donijeti neke osobne formulare i popuniti ih, javiti se u IT sektor kako bi vam otvorili e-mail na vaše ime i prezime, pristup mreži i programu u kojem ćete raditi i slično.

3. Razgledavanje za osobne potrebe

Raspitajte se gdje je toalet, gdje možete pronaći vodu, kupiti kavu, objedovati i provesti svoju pauzu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

4. Napravite organizacijsku turu

Zamolite svog nadređenog ili kolegu da vas provede kroz tvrtku i upozna s odjelima s kojima ćete surađivati ili koji će vam biti neophodni pri obavljanju posla kao što je primjerice IT sektor ili financije.

5. Preuzmite menadžersku ulogu

Vaš šef ili šefica možda vas prvi dan neće gurati u poslove, međutim vi sami možete preuzeti inicijativu i zamoliti ih za neki zadatak. Ipak nemojte biti previše nadobudni jer još uvijek se niste upoznali sa svojim radnim mjestom ili tuđim procjenama.

6. Otkrijte kakav način komunikcije preferira vaš nadređeni

Ne čekajte da vam se kaže, pitajte vašeg nadređenog koji način komunikacije mu je najbolji. Naime, neki šefovi vole osobnu komunikaciju, neki očekuju da ih se zove telefonom ili oni zovu vas, dok drugi koriste e-mail ili neki drugi način komunikacije

7. Često komunicirajte s nadređenima

Vašem nadređenom se možete javiti nakon svakog obavljenog zadatka. Možda vam može dati nešto čime ćete se pripremiti za idući zadatak. I inače se, neovisno o zadacima, možete javljati barem jednom tjedno. Tako će vaš nadređeni vidjeti da ste spremni za nove izazove i poboljšanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

8. Zamolite vašeg šefa da vas upozna s poslovanjem i ljudima

Ako to niste učinili prije samog ulaska u tvrtku na početku također možete odraditi taj dio poslovanja. Zamolite nadređenog za sve letke, izvještaje i druge materijale koji vam mogu pomoći. Također ga zamolite da vas upozna s kolegama i drugima s kojima biste trebali surađivati.

9. Zamolite vašeg nadređenog za manje ili više posla

Vaše redovno javljanje šefu nakon svakog obavljenog zadatka može pomoći i vama i njemu u obavljanju tih zadataka jer možete razmijeniti podatke o tome koliko su vam ti zadaci bili teški ili prejednostavni ili rokovi predugački ili prekratki

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Uvijek uzmite 5 minuta sa svojom radnom grupom

Svaki dan provedite nekoliko minuta kako biste upoznali nekog od vaših kolega. Učinite to na zajedničkom ručku ili kavi. Od njih ćete doznati informacije o tvrtki ili vašem nadređenom. Pripazite samo da ne upadnete u ogovaranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo