Slovenske kumice koje kućne proračune krpaju prodajom divljeg zelja i drugih plodova prirode obratile su se javnim pismom vladi tražeći da ih pred početak sezone oslobodi birokratskih propisa i prestane tretirati onako kako se u starom režimu tretiralo "kulake", piše u srijedu mariborski list "Večer".
Oni koji na tržnici prodaju mladi maslačak, medvjeđi luk, ali i visibabe, grane vrbe ive (popularne 'cice-mace') i druge proljetne biljke i cvijeće po zakonu moraju imati registriranu tvrtku ili prijavljenu dopunsku djelatnost, te je uz 10 eura takse prijavljivati svaki mjesec poreznim uredima, a u suprotnom im prijete kazne do 7000 eura.
'Molim birokrate da budu razumni'
"Ne daj bože da nam inspektor na tržnici vidi svežanj medvjeđeg luka za pola eura ili kiticu visibaba. Oduzeli su nam pravo da sakupljamo ono što je u prirodi i što nam nudi sam bog", navela je u pismu javosti i vladi Marija Kos iz sela Ruperč koja mladi maslačak, u Sloveniji popularnu proljetnu salatu, tzv. "regrat", bere s krtičnjaka na vlastitoj zemlji, kako bi vezala kraj s krajem u siromašnom kućnom budžetu, prenosi "Večer".
"Molim birokrate da budu razumni. Sakupljači darova prirode nisu kulaci niti oni koji dobivaju subvencije za desetke hektara zemlje i pune štale blaga. Kad imamo toliko inspektora koji progone prodavačice ciklama, ljubičica i medvjeđeg luka, onda to znači da kod nas očito nema krupnijeg kriminala", ironično je napisala stanovnica siromašne regije Haloze.
Zarada na visibabama
S njom se slaže i Elizabeta Žnidarič koja uz svoje domaće poroizvode već 30 godina na mariborskoj tržinici nudi i visibabe, 'cice mace' i divlje zelje kako bi dopunila malu mirovinu od 300 eura.
"Ne zaradim mnogo, ali mi to pomaže da preživim, lakše kupim ogrijev za zimu i da idem na pokoji izlet s društvom umirovljenika", rekla je Žnidarič za mariborski list.