Markus C. Kerber, profesor javnih financija i političke ekonomije s Tehničkog sveučilišta u Berlinu, došao je na ideju uvođenja guldenmarke što bi moglo dovesti do rješavanja krize u eurozoni.
''Treba ostaviti euro kao zajedničku valutu, ali i omogućiti zemljama koje imaju suficit tekuće platne bilance, dakle Njemačkoj, Nizozemskoj, Finskoj, Austriji i Luksemburgu, da uvedu drugu zajedničku valutu kao zakonsko sredstvo plaćanja usporedo s eurom. Tu novu zajedničku valutu suficitnih zemalja nazivam guldenmarkom'', kaže profesor Kerber.
Tu je svoju ideju krajem svibnja iznio i u govoru u Europskom parlamentu, što, naravno, ne znači da je ona prihvaćena ili ozbiljnije razmotrena, ali govori o tome da demokratski izabrani predstavnici naroda Europe žele čuti sve hipotetske mogućnosti za izlazak iz krize koja razdire eurozonu. Ideja profesora Kerbera čini se dalekom od političke implementacije, ali on u svojoj studiji, kao okidač za kretanje u smjeru guldenmarke, spominje upravo događaje koji se u stvarnosti događaju ovoga tjedna, kada šef Bundesbanke u upravnom vijeću Europske središnje banke oponira predsjedniku ECB-a Draghiju i većini koja je sklona Draghijevim prijedlozima koje Nijemci smatraju protuzakonitim.
Guldenmarka je najbolje, vrlo diplomatsko rješenje
''U razradi svoje ideje postavio sam i pitanje: tko će dati početni signal za uvođenje guldenmarke? Smatram da je točka preokreta dosegnuta'' kaže berlinski profesor. Točka preokreta, smatra, događa se onda kad ECB odluči kupovati obveznice ugroženih država ili kad odluči spasilačkom fondu ESM-u odobriti bankovnu dozvolu, odnosno omogućiti neograničeno zaduživanje, opet u svrhu kupnje obveznica ugroženih država.
Ako zemlje poput Njemačke, Nizozemske i Finske odbiju provoditi odluke ECB-a koje smatraju protuzakonitima, to prema profesoru Kerberu može biti trenutak kad središnje banke tih zemalja mogu potaknuti vlade da krenu u osnivanje usporedne zajedničke valute, piše Večernji list.
''Guldenmarka je najbolje, vrlo diplomatsko rješenje. Ne mogu nagađati kad bi se to moglo dogoditi, možda za šest mjeseci, možda za godinu ili dvije. Ali imat ćemo dvije valute'', uvjeren je 'profesor Guldenmark'.