Svima onima koji se svake godine nadaju povratku poreza veljača je mjesec kojem se vesele jer s njom kreću porezne prijave. Većina građana ni ove godine kao ni prethodnih ne mora samostalno podnositi prijavu, jer će Porezna u posebnom postupku sama obračunati porez na temelju prikupljenih podataka te odlučiti imaju li pravo na povrat ili će utvrditi dug.
Povrat poreza kreće sredinom kolovoza
Poreznu prijavu ne podnose ni oni koji ostvaruju dohodak od kapitala, osiguranja, imovine i imovinsih prava (osim dohotka od imovine koji se utvrđuje na osnovi podataka iz propisanih poslovnih knjiga i evidencija), drugi dohodak po osnovi povrata doprinosa, po osnovi razlike vrijednosti imovine i visine sredstava kojima je stečena te oni koji ostvaraju dohodak koji se u poreznom razdoblju oporezuje u paušalnom iznosu.
U slučaju da Porezna sama obračunava porez rješenje na adrese poreznih obveznika stići će do 30. lipnja, a građani će do 30. kolovoza imati pravo podnijeti prigovor u slučaju da smatraju da nešto nije u redu.
Povrat poreza kreće sredinom kolovoza, a mogu ga očekivati svi koji su ostvarili oporezive prihode, a nisu bili zaposleni tijekom cijele godine. Poreznicima, pak, građani mogu biti dužni ako su koristili porezne olakšice na koje niste imali pravo.
Tko sam prijavljuje?
Do kraja veljače samostalno su dužni porez prijaviti samostalni djelatnici (obrtnici, slobodna zanimanja i ostali pojedinci koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga), pomorci zaposleni kao članovi posade broda u međunarodnoj plovidbi te građani za koje Porezna uprava ne raspolaže podacima o ostvarenom dohotku u 2017. godini.
Građani koji žele ostvariti povrat poreza temeljem različitih olakšica za koje Porezna nema podatke, mogu sami odlučiti hoće li predati poreznu prijavu. Riječ je o onima koji imaju određena prava koja nisu navedena u poreznoj kartici: poput uzdržavanih članova obitelji, invaliditeta ili primjerice žive na potpomognutim područjima, a koja nisu naveli na poreznoj kartici (PK).