U ponedjeljak 14. ožujka počet će se izdavati rješenja za obavljanje taksi-usluge u Zagrebu za narednih pet godina, najavio je na aktualnom satu zagrebačke Gradske skupštine pomoćnik pročelnika Gradskog ureda za promet Mijo Bezer.
Na upit zastupnika Darka Vuletića (HSS) što se događa s natječajem za obavljanje autotaksi-prijevoza, rekao je da se na natječaj javilo 100 pravnih i fizičkih osoba s 303 zahtjeva za dozvolom za obavljanje taksi-usluga. Od njih sto, pet tvrtki nije imalo formalno-pravne uvjete, a od onih s uvjetima tri tvrtke su u vlasništvu Koste Minovskog.
Bezer je rekao kako će ukupno biti oko 175 novih taksi-prijevoznika, od toga će tvrtka Cammeo u vlasništvu Minovskog imati 84, a obrtnici su dobili oko 90 dozvola.
Zatvoreno 4.500 obrta
Osim jeftinijih taksija, vijećnike su zanimali i nagomilani dugovi Holdinga.
Margareta Mađerić (HDZ) napomenula je kako je Milan Bandić u svom izvješću o radu gradonačelnika za posljednjih šest mjeseci iznio da je predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Ivo Čović najodgovorniji za stanje u Holdingu i pola milijarde kuna gubitka u 2010. Predložila je da se Čović očituje na to izvješće, a ukoliko je to istina da podnese ostavku. No, Čović se nije očitovao na taj prijedlog.
Mađerić je upitala Bandića na koji način i s kojim sredstvima planira putem jamstvenog fonda pomoći posrnulim obrtnicima, jer je u posljednjih godinu i pol dana 4.500 obrta zatvoreno, a trećina postojećih ima problema u poslovanju.
Bandić je rekao kako već 11 godina pomažu obrtnicima te su zbog krize odlučili osnovati Fond za nezaposlene iz kojeg bi se isplaćivala pomoć onima koji su ostali bez posla te Jamstveni fond za pomoć "posrnulim poduzetnicima".
Skupe fontane
Marin Knezović (SDP) upozorio je na velike troškove vezane uz fontane navodeći da, po pisanju portala Zagrebancija, Grad Zagreb plaća punu cijenu struje za fontanu u prolazu kod Importanne centra oko 200.000 kuna godišnje, a za čišćenje prolaza kroz taj centar godišnje se potroši više od 47.000 kubičnih metara vode, čime se može napuniti 19 olimpijskih bazena.
"Po tim podacima izgleda da Importanne prolazom zapravo teče manji potok", rekao je Knezović. U duljem odgovoru gradonačelnik je odgovorio kako bi po tome izgleda najbolje bilo iščupati i poravnati sve fontane u gradu, a ne bi trebalo graditi ni onu u Trnju. Istaknuo je kako se u fontanama potroši vode koliko treba, jer je Zagreb i po njima metropola.
Na Knezovićevu primjedbu vezanu uz skupo plaćene nadstrešnice na postajama javnog prijevoza, Bandić je odgovorio kako on nije njihov projektant i ne određuje njihove cijene. "Ako je netko pogriješio u zakonitosti, postoji legalan način da se to utvrdi", rekao je Bnadić, dodavši kako je izgleda sve najbolje srušiti.
Kada će stanovnici na rubnim dijelovima grada dobiti nadstrešnice, upitao je Stjepan Horvat (HSS), a od gradonačelnika je dobio odgovor kako je njegova ideja bila da se nadstrešnice prije svega postave na rubnim dijelovima grada.
Vezani članci:
arti-201103100133006 arti-201102160020006