Koliko su se 'opernatili' bivši šefovi sindikata?

Iako su neki od njih za mandata imali i menadžersku plaću, tvrde kako se nisu obogatili.

8.10.2010.
12:44
VOYO logo

"Još uvijek pregovaramo. Nismo još stigli do točne pozicije na kojoj bih trebala raditi, no trebala bih prijeći u Konzum na odjel koji se bavi zaštitom potrošača", rekla je za Danas.hr sad već bivša predsjednica SSSH Ana Knežević, čiji je odlazak iz najveće sindikalne središnjice kod jednog od hrvatskih tajkuna itekako pobudio interes javnosti. Na naše pitanje jesu li današnji pregovori o poslu u najvećem trgovačkom koncernu rezultat navodno jako dobrih odnosa nje kao nekadašnje šefice Sindikata trgovine s Ivicom Todorićem, Knežević kaže: "Mi jesmo dobro surađivali, on jest dobar poslodavac i kod njega smo potpisali prvi kolektivni ugovor. Drugog komentara na tu temu nemam. Iz sindikata odlazim samo zato što su se moje kolege ponijele tako kako jesu, a smatram da taj sindikat svode na niske grane i da se ne znaju uhvatiti u koštac s problemima krize".

Knežević pojašnjava kako njenom odlasku s mjesta predsjednice nije bitnu ulogu odigrala ni nepravomoćna presuda po kojoj je zloupotrijebila položaj te za sebe navodno zadržala 25.000 kuna sindikalnog novca, jer kako kaže "nitko nije kriv dok mu se ne dokaže".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A kamo dalje?

A može li se općenito obogatiti u sindikalizmu i gdje su završili nekadašnji predsjednici danas pet najvećih sindikalnih središnjica?

Putevi su im bili različiti. Od onih koji su poslije tih funkcija završili na visokim pozicijama kod raznih poslodavaca, preko onih koji su se prihvatili politike do onih koji su završili u mirovini. Tek rijetki, poput primjerice nekadašnjeg predsjednika HUS-a Zdenka Mučnjaka još uvijek plivaju po sindikalnim vodama. Njegov prethodnik Niko Gunjina koji je iz politike uskočio u sindikat danas je u mirovini, Berislav Belec je sudac na Trgovačkom sudu u Sisku, a svima dobro znani Jure Šundov desna je ruka splitskog gradonačelnika Željka Keruma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa zašto se poslije sindikata, izuzmemo li rat kada je bio u vojsci, odlučio za direktorsku fotelja kod Keruma, a potom i politiku, pitali smo Šundova.

Menadžerski ugovor- auto, brodić, vikendica

"Bilo je vrijeme da se pozabavim sobom osobno i svojom karijerom i otišao sam raditi kod Keruma. A sva iskustva koja sam prije imao dobro su mi došla u komuniciranju s radnicima, za koje nikada nisam čuo da su nešto loše o meni rekli i danas me na ulici zovu direktore. No tada sam sebi ipak uspio uz menadžersku plaću osigurati i auto i brodić i vikendicu. A u politiku sam ušao na poziv Keruma i to na manju plaću i težak posao. Stoga znam da postoji zanimanje političar, ali ja nisam od onih koji od njega dobro žive jer sam napustio ono gdje sam živio bolje", kaže nam Šundov.

No, čini se nije svim sindikalistima za menadžerski ugovor trebao bijeg kod poslodavaca. Primjerice, u SSSH je menadžerski ugovor uvela još prethodnica Ane Knežević, Vesna Dejanović. Ipak, ona danas iz mirovine poručuje kako živi kao penzironer i da nije uspjela ništa uštedjeti. "Zadovoljna sam baka, živim u Zagrebu od svoje mirovine i rastegnem se onoliko koliko mogu", kaže nam Dejanović dodajući kako od bogatstva nema ništa.

Bijeg u politiku

I prethodnica trenutačnog predsjednika Matice hrvatskih sindikata Vilima Ribića, Zdenka Gizdić je u mirovini. Kaže kako su ona i suprug sagradili kuću na zemlji njegovih roditelja, te da o velikom novcu u sindikatu nema ni riječi. "Svatko može van svoje plaće iskoristiti neke pogodnosti koje mu se pruže. Ja sam radila časno. No i ne mislim da je sindikat mjesto za bogaćenje, osim ako čovjek zaista nema afiniteta prema tome", kaže Gizdić dodajući da je kao i mnogi imala ponude i iz politike, no da je nisu zanimale. "Ne slažem se s tim da se u politici može više postići kada je društveno dobro u pitanju, jer ste u sindikatu sigurno puno slobodniji", pojašnjava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S njom se, pak, ne bi složili nekadašnji šef SSSH Dragutin Lesar, koji je danas saborski zastupnik, ali ni njegov kolega nekadašnji šef URSH-a Boris Kunst. Obojica su izjavljivala kako se u politici može učiniti više. Ali ni jedan ne može proturječiti tezi da kao saborski zastupnici žive bolje (plaća oko 16.000 kuna).

'Onaj tko se naumio bogatiti u sindikatu, pogriješio je mjesto'

Današnji šefovi sindikata odmahuju rukom na upit bi li išli u politiku. A među njima je i prvi i aktualni predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever, koji je također imao ponuda. Ujedno, ističe kako nitko nije uspio zaraditi u sindikatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Onaj tko je to naumio, promašio je mjesto. Mi u NHS-u nemamo velike plaće, a ja osobno ne gledam dobro na menadžerske ugovore kako drugdje tako i u sindikatima. Volio bih sam da imamo više novca za stručnjake, koji nam zbog toga pređu poslodavcima", kaže Sever dodajući kako se on nije poput nekih "oženio za sindikat", te da će kad njegov program ne bude išao potražiti drugi posao ili u svojoj bivšoj firmi ili drugdje.

Poznavatelji sindikalne scene sjećaju se kako su se za nekima od sindikalnih šefova vukli repovi afera, ali nitko se ne može sjetiti situacije u kojoj su se, kako to brojni ponekad ističu, ti šefovi u sindikatima osobno "dobro opernatili".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo