Koliki bi potres izdržale hrvatske zgrade?

'Vrlo smo ugroženi. Mi svakog trenutka očekujemo potres od 8 stupnjeva po Mercalliju, odnosno oko 6,2 po Richteru.

2.3.2010.
15:19
VOYO logo

Koliko su sigurne zgrade u Hrvatskoj? Pitanje je to koje si mnogi vjerojatno postavljaju otkako Zemlju svako malo pogodi neki potres. Štoviše, pitanje je to koje vas prestravi ako uđete u neku zagrebačku novogradnju u kojoj su zidovi toliko tanki da imate osjećaj da ih možete srušiti jačim udarcem šakom. Ako još k tome znate da Zagreb u svakom trenutku očekuje potres jačine 8 stupnjeva po Mercalliju, odnosno oko 6,2 po Richteru, krv u žilama vam se počne lediti.

No, koliko je naš strah opravdan? Prema riječima stručnjaka, na području bivše Jugoslavije standardi gradnje pooštreni su nakon potresa u Skoplju 1963., kada je živote izgubilo oko tisuću ljudi, a bez krova nad glavom ostalo njih 200.000. Građevine koje su građene nakon toga nicale su po propisima sukladnim seizmološkom proračunu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji potres nedaleko od Zagreba dogodio se u Samoboru 21. siječnja i jakost mu je iznosila 2,9 stupnjeva po Richteru. Od početka godine zagrebačko je, pak, područje pogodilo čak tri potresa, a do kraja godine očekuje ih se još 13, kažu u Seizmološkoj službi.No, problem današnjice je, tvrdi profesorica s Građevinskog fakulteta dr. sc. Vlatka Rajčić, što do sada nije napravljena seizmološka karta Hrvatske po kojoj bi se radio seizmološki proračun za našu zemlju. Tako se Hrvatska i dalje ravna po tzv. JUS-u, Jugoslavenskim standardima. Nije to loše ukoliko se gradi u skladu s propisima, sukladnim seizmološkom proračunu, a objekt dobije dozvolu statičara revidenta. No, loš je podatak da dokument o tome rijetki danas čak i na traženje dobivaju pri kupnji stana. Upravo stoga sumnja u ispravnost gradnje, primjerice s tananim zidovima, kod građana rađa sve veći strah.

"Ako pri izvedbi, primjerice, nije dobro postavljena armaturna mreža, hidroizolacija ili kontra pad, tada imate problem. Danas stručne poslove u građevini nerijetko obavljaju univerzalni majstori, pa se događaju greške. Tako imamo primjer pada balkona i bez potresa. No, mislim da bi današnje zgrade, pravilno građene, izdržale jači potres uz sitna oštećenja. One u staroj jezgri Zagreba, pak, već su kritične", kazala je za net.hr profesorica Rajčić dodajući da je kritičan potres već onaj od 5 ili 6 stupnjeva po Mercalliju (Mercalli-Cancani-Sieberg).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mišljenje profesorice dijeli i hrvatski seizmolog mr.sc. Ivica Sović. On navodi kako je Zagreb, nakon Dubrovnika i priobalja, kritična točka kada je potres u pitanju, no smatra kako "vjerojatno nećemo imati ljude zatrpane u novim zgradama".

"Vrlo smo ugroženi. Mi svakog trenutka očekujemo potres od 8 stupnjeva po Mercalliju, odnosno oko 6,2 po Richteru. Ne znamo kada će se to dogoditi točno, ali znamo da će epicentar biti u Kašini ili Kraljevom Vrhu kod Zagreba", kaže mr. Sović.

On se najviše pribojava objekata sa staklenim stijenama, kojih danas u gradnji ima dosta.

"Primjerice, Eurotower (Mamićevi neboderi) u Zagrebu pobio bi ljude u krugu 100 metara. Svi objekti sa staklenim stijenama su kritični. Sa Zagrepčanke padaju ploče, a da ne bi padale staklene stijene", priča mr. Sović, no napominje kako ne treba stvarati paniku, jer je ona ipak najgora u svemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo