Čak 78.000 hrvatskih građana ima blokirane račune u banci jer nisu platili režije, kredite ili, pak, zbog toga što nisu platili račune za mobitel. Ukupan dug iznosi više od šest milijardi kuna.
Rezultat je to krize koja građane sve više stišće i zbog koje nastoje, ako je to ikako moguće, odgoditi plaćanje računa. No koliko se to zaista može i u kojim tvrtkama, a da se pri tom ne plati goleme svote zbog opomena i ovrha.
HEP i banke 'najopasniji'
Primjerice, djelatnici Hrvatske elektroprivrede zakucat će vam na vrata ako niste platili dva računa i ako niste reagirali na njihovu opomenu. Tada će vam isključiti struju. Kada platite dug, morat ćete platiti i stotinjak kuna troškova uključenja u mrežu, a ako ne platite račun mjesec dana od isključenja, vaš slučaj odlazi na sud!
Sljedeći na listi prioriteta račun je iz banke/leasing kuće. Zakasnite li s otplatom kredita samo jedan mjesec, većina banaka će vas zvati ili poslati opomenu, koju ćete morati platiti. Primjerice, u Privrednoj banci Zagreb prvo će vas upozoriti SMS-om ili telefonom, a potom će slati i opomene. Nakon treće neplaćene rate stići će vam treća opomena pred otkaz kredita.
Neke banke će vas, piše Jutarnji list, već nakon prvog mjeseca kašnjenja u Hrvatskom registru otplate kredita navesti kao neurednog platišu što vas može dovesti do "crne liste". A kada se na njoj pojavi vaše ime, više nećete moći dobiti novi kredit.
Najveći prostor za kašnjenje plaćanja računa nalazi se u pričuvi. Znajući to, stanari ponekad račune u ladicama drže i više od godinu dana. Sve dok predstavnik stanara ne odluči tužiti neplatišu.
Isključenje vode i prekid odvoza otpada
Ista situacija je i kada je riječ o računima za vodu koje građani ponekad ne plaćaju čak godinama. Vodoopskrba i odvodnja u praksi vrlo rijetko prekida isporuku vode. Prije toga dužnik dobije opomenu pred obustavu isporuke, a u poštanske sandučiće lani ih je pristiglo više od 10.000.
Iako teško da će nekome od stanara moći prestati odnositi otpad iz zajedničkih kontejnera zgrade, zagrebačka Gradska čistoća svojim je korisnicima ovih dana poslala 84.000 godišnjih opomena zbog dugova! Pritom je korisnicima dan i rok od 60 dana za žalbu.
Vezani članci:
arti-201103230425006 arti-201103140238006 arti-201104070900006