Koga će najviše 'opeći' novi Zakon o energiji?

1. siječnja 2013.

8.10.2012.
9:06
VOYO logo

Prijedloga spomenutog zakona napravljen je u skladu s direktivama Europske unije iz 2009. godine, a znači da Vlada više neće imati utjecaja na formiranje konačne cijene energenata, već će sve ovlasti imati HERA.

Uvodi se kategorija 'ugroženog kupca'

Prema riječima Kristine Čelić, načelnice u sektoru za energetiku u Ministarstvu gospodarstva, zadaća HERA-e će biti ne samo da kontrolira cijene, već i da energetske tvrtke i njihove vlasnike 'natjera' na tehnološku modernizaciju i na što transparentniji obračun cijena struje i plina, piše Slobodna Dalmacija. Prema njenim riječima, promjene cijene moći će se događati zbog dugoročnijih tržišnih tendencija, a na kraju će ih morati 'amenovati' i HERA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi zakon predviđa i da se za krađu struje više ne ide u zatvor, već se plaća novčana kazna u iznosu od pet do pedeset tisuća kuna, i da se kupca jednom godišnje mora izvijestiti o porijeklu energije koja mu se isporučuje. Jedna od novina je i uvođenje kategorije 'ugroženog kupca' koja se odnosi na građane koji će zbog bolesti ili invaliditeta imati pravo na povlašten status, ili će to pravo steći zbog siromaštva. Model subvencioniranja troškova za energiju socijalno ugroženih skupina bit će utvrđen do primjene zakona, dakle do početka 2013. godine.

'Najviše su zakinuti potrošači iz Dalmacije'

No, predsjednik Saveza udruga za zaštitu potrošača Nenad Kurtović drži da je novi Zakon o energiji samo mazanje očiju građanima. Kaže da se zakonom Hrvatska trebala uskladiti s praksom koja postoji u EU, a koja se odnosi na liberalizaciju energetskog tržišta, ali je i dalje sačuvan monopolistički položaj HEP-a pa se privatnim tvrtkama uopće ne isplati upuštati u to tržišno nadmetanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, Kurtović smatra kako su novim Zakonom o energiji zakinuti potrošači iz Dalmacije, točnije oni koji su se našli u kategoriji 'ugroženi kupac'.

"Riječ je mahom o korisnicima socijalne skrbi. U saborskoj raspravi tražit ćemo da im se pomoć za plaćanje troškova energije ne računa u kunama već u kilovatsatima. Naime, ugroženom kupcu koji dobije 500 kuna nije isto ako živi u Dalmaciji ili u Zagrebu. On se u Dalmaciji oslanja uglavnom na struju koju plaća jednu kunu po kilovatsatu, dok u Zagrebu ima na raspolaganju i plin koji košta 0,42 kune i toplinsku energiju za 0,30 kuna", kazao je Kurtović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo