Iako se hrvatski građani ulaskom u Europsku uniju ne mogu masovno zapošljavati u Njemačkoj, od restrikcija su izuzeta neka deficitarna zanimanja, poput onih u medicini, a nešto manje i u ugostiteljstvu.
S obzirom na svoja prethodna iskustva koja su pokazala kvalitetu obrazovanja medicinskoga kadra u Hrvatskoj, njemački su se poslodavci u potrazi za zaposlenicima okrenuli najvećim dijelom Lijepoj našoj.
U tome im odnedavno pomaže mladi poduzetnik Danijel Alemu, čija je tvrtka SEPL zadužena za posredovanje pri zapošljavanju u Njemačkoj.
Njemačkoj hitno treba 2.400 medicinskih sestara i tehničara
Surađuje s njemačkim i hrvatskim zavodom za zapošljavanje i brojnim poslodavcima u Bavarskoj, ali i ostatku Njemačke.
"Interes poslodavaca, ali i radnika je golem. Samo bavarskim zdravstvenim ustanovama, od bolnica, patronaža do staračkih domova, hitno je potrebno 2.400 medicinskih sestara, odnosno medicinskih tehničara, kojih u Njemačkoj nema dovoljno, pa su ih prisiljeni uvoziti. Naš prvi klijent u Hrvatskoj je zarađivao oko 5.000 kuna, u Njemačkoj će mu početna plaća biti 2.000 eura'', rekao je Danijel Alemu za Poslovni dnevnik.
Procedura dobivanja posla je sada znatno jednostavnija
''Ulaskom Hrvatske u EU procedura dobivanja radne dozvole znatno je pojednostavljena jer radnicima više ne treba boravišna dozvola, na temelju ugovora s poslodavcem pokreće se postupak za dobivanje radne dozvole koji traje od četiri do šest mjeseci. Ugovori se obično sklapaju na godinu dana uz pola godine probnog rada, no uvijek se produljuju", objasnio je.