Kerum: Škver DIV-u?! To je kao da Segesta kupuje Real!

22.7.2010.
23:17
VOYO logo

Splitsko Gradsko vijeće je na tematskoj sjednici o stanju u Brodosplitu od vlade zatražilo da se zauzme za očuvanje brodograđevne industrije kako bi se spriječio stečajni postupak i likvidacija tog brodogradlišta.

Vijećnici, njih 23, koliko ih je bilo nazočno, jednoglasno su nakon višesatne rasprave prihvatili zaključke kojima podupiru stajališta Uprave Brodosplita i svih sindikata koji djeluju u toj tvrtki, a u kojima se zauzimaju za očuvanje brodogradnje u Brodosplitu. U zaključcima se od vlade traži da Upravi Brodosplita omogući izradu održivog programa poslovanja koji predviđa restrukturiranje brodgrađevne industrije u Splitu poštujući sve obvezne uvjete iz natječaja za privatizaciju, to jest 40 posto vlastitog udjela u restrukturiranju poduzeća. Radi izrade održivog poslovanja Brodosplita, kako je zaključeno, grad Split, Splitsko-dalmatinska županija i splitsko Sveučilište dat će na raspolaganje sve svoje stručne potencijale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradsko vijeće zatražilo je od vlade i da podupre ugovaranje radi izgradnje četiriju novih brodova za prijevoz sipkih tereta za domaćeg brodara Brodosplit-plovidbu uz davanje jamstava. Od vlade je zatraženo da jamstvima podupre i gradnju putničkih brodova u splitskome brodogradilištu specijalnih objekata. Vijeće je potvrdilo zaključke sa sjednice održane u studenome 2009. kojima se obvezuje da neće mijenjati prostorne planove na mjestu na kojem je brodograđevna industrija u Splitu.

Od vlade je u zaključcima zatraženo da točno utvrdi svoj dug brodograđevnoj industriji u Splitu te da pronađe novac i način za njegovu uplatu. Također je zatraženo da vlada, kako je navedeno, poštuje odredbe Ustava kojima se jamči pravo na rad, a to znači ukidanje zabrane ugovaranja narudžaba za izgradnju novih brodova, što ih je, kako je objašnjeno, Europska komisija nametnula dok se ne završi restrukturiranje hrvatskih brodogradilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sjednici Gradskog vijeća bili su, među ostalima, izaslanik ministra gospodarstva Đure Popijača - državni tajnik Ruđer Friganović, predsjednik Uprave Brodosplita Srđan Kovač, saborski zastupnici iz Splita te predstavnici sindikata. Raspravu su obilježili istupi splitskog gradonačelnika Željka Keruma i državnog tajnika Ruđera Friganovića.

Na Kerumove riječi, kojima se otvoreno usprotivio privatizaciji Brodosplita ocjenjujući da bi se time stanje u njemu još više pogoršalo, reagirao je Friganović izražavajući čuđenje zbog takvoga Kerumovova stajališta. "Začuđuje me Kerumov stav protiv privatizacije Brodosplita iako je upravo on iz privatnog sektora", rekao je Friganović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kerum je odgovorio kako bi privatizacija Brodosplita donijela lošega gospodara koji bi se dokopao "kopna uz more vrijednog 700 milijuna eura".

"Kako netko tko zapošljava 500 ljudi može dati ponudu da bi zaposlio 3500?! To je kao da Segesta hoće kupiti Reala!", bio je slikovit Kerum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Privatizacija Brodosplita značila bi ukidanje proizvodnje i tradicije tog poduzeća", rekao je Kerum, dodajući kako bi jedino Ivica Todorić mogao biti dobar vlasnik Brodosplita.

Predsjednik Uprave Brodosplita Srđan Kovač izvijestio je da je ta tvrtka prošle godine imala gubitak od 90 milijuna kuna. Trenutačno je Brodosplitov gubitak 3,2 milijarde kuna veći od njegova temeljnog kapitala. To su obveze po kreditima nastale u posljednjih šest godina, rekao je Kovač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni tajnik Friganović istaknuo je kako je za stanje u Brodosplitu kriva "politika i politikanstvo" jer se svake dvije godine mijenja uprava te tvrtke, čime se onemogućava kontinuitet upravljanja.

Povjerenstvo je odbilo ponudu samoborskog DIV-a, ali konačnu donijet će Vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201004290819006 arti-200912160300006

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo