Kako uštedjeti na režijama?

Iako s odlaskom zime i režije postaju manje, mnogi traže način kako uštedjeti. A ušteda od nekoliko stotina kuna svima je dobra vijest.

18.3.2012.
18:19
VOYO logo

U većini zgrada potrošnja za grijanje i toplu vodu se dijeli s ukupnom stambenom površinom zgrade i potom množi s kvadraturom svakog stana zasebno. Iznos koji na kraju dobijete na računu ne odražava stvarnu potrošnju i nikako nije pravedan. Dok jedni štede, zatvaraju slavine i radijatore, drugi možda griju i ulicu. A svi isto plaćaju.

Slična je stvar i s potrošnjom vode. Zajedničko brojilo, ukupna potrošnja se dijeli na broj prijavljenih stanara u zgradi, pa onda pomnoženo s brojem članova kućanstva. Tu su najveći problem prijavljeni, odnosno neprijavljeni stanari za koje plaćate vodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem s onima koji nisu prijavljeni

"Svaka promjena broja osoba koja traje mjesec dana ili dulje može se putem predstavnika suvlasnika dojaviti na našu adresu do 20. dana u mjesecu kako bi ista imala učinka na obračunu potrošnje tog mjeseca", kaže Ana Glavan, glasnogovornica zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje. No, ni to vas ne mora spasiti, jer oni koji vas i dalje žele potkradati mogu kod javnog bilježnika ovjeriti izjavu o promjeni broja osoba i već idući mjesec vratiti sve na staro.

Iz Društva za zaštitu potrošača Hrvatske 'Potrošač' pojašnjavaju da je cijelo ustrojstvo zgrade propisano Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Tako suvlasnici donose odluke, a njihov predstavnik ih provodi. Njegova je dužnost da brine o broj ljudi u domaćinstvu i o tome kako se plaćaju obveze. No, možete mu pomoći u razotkrivanju onih koji nisu prijavljeni, prijavljujući ih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako si pomoći?

"Građani mogu ugraditi mjerni uređaj za vodu ili grijanje, ali ukoliko nemaju odobrenje od davatelja usluge, isti taj mjerni uređaj će im koristiti samo za kontrolu. Dakle, očitanje potrošnje neće biti uzeto u obzir kao relevantan podatak", kazao je za Dnevnik.hr tajnik 'Potrošača' Igor Vujović. Za ugradnju internog vodomjera morate pribaviti 100-postotnu suglasnost svih suvlasnika u zgradi, a kada to učinite, za samu ugradnju vodomjera pomoć morate tražiti kod Vodoopskrbe i odvodnje.

Kompliciranije, ali moguće

Postoji rješenje i za grijanje i toplu vodu. Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju ostavlja mogućnost obračuna energije putem naknadno ugrađenih uređaja za lokalnu razdiobu i uređaja za zasebno mjerenje. Odluku o ugradnji uređaja donose suvlasnici koji snose i trošak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za ugradnju takvih uređaja potrebna je suglasnost najmanje 50 posto suvlasnika, no nema ekonomske isplativosti ako se s ugradnjom ne složi manje od 70 posto suvlasnika", kaže predstavnik suvlasnika jedne zgrade u kojoj su razmatrali naknadnu ugradnju. Ako se ipak stanari odluče na to, uređaji se ugrađuju izvan stana kako bi se omogućilo njegovo očitanje. No, ako ne postoji tehnička mogućnost ugradnje zasebnih brojila, mogu se ugraditi tzv. alokatori koji registriraju toplinu koju emitira radijator. Ovisno o emitiranju topline alokatori registriraju broj impulsa i potrošnja se obračunava tako da se ukupna potrošnja na zajedničkom brojilu dijeli među korisnicima na temelju broja ostvarenih impulsa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo