Kako su podmornice potopile Grčku

Dok Grčka svim načinima pokušava smanjiti troškove, od proračuna za zdravstvo i mirovine do plaća državnih zaposlenika, jedno područje ostaje nedodorljivo – vojni proračun.

12.7.2010.
15:35
VOYO logo

Iako i zapovjedništvo mornarice tvrdi da te dvije podmornice (njemačke proizvodnje) nisu neophodne, Grčka će ih kupiti, baš kao i šest fregata i 15 tragačko-spasilačkih helikoptera (od Francuske). Također, u posljednjih nekoliko godina Grčka je od Amerikanaca kupila dvadesetak lovačkih zrakoplova F16 za više od 1,5 milijardi eura.

arti-201005020112006U analizi Wall Street Journala koju prenosi Banka.hr, kaže se da je Grčka najveći europski uvoznik konvencionalnog oružja i peti uvoznik u svijetu. Grčki vojni proračun najveći je u EU u odnosu na BDP, no to je i jedan od glavnih uzroka visokog nacionalnog duga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posao s njemačkim podmornicama, najavljen u ožujku ove godine kada je zemlji već prijetio bankrot, rasvjetljava donekle kako funkcionira grčki vojni proračun i strani dobavljači oružja. Zbog povijesno loših odnosa sa susjednom Turskom, Grčka je nakon jednog incidenta 1996. godine objavila 10-godišnji program modernizacije vojske vrijedan 17 milijardi dolara.

S njemačkim kompanijama dogovorena je i modernizacija neke postojeće opreme, a troškovi nabave su u međuvremenu rasli. Nisu pomogle ni smjene vlada od 2002. godine: svaka je, i socijalistička i konzervativna, izvodila 'računovodstvene' operacije i dug knjižila u prethodna razdoblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato je u svibnju ove godine grčki Odjel za istraživanje gospodarskog kriminala počeo istragu o svim kupnjama oružja u posljednjem desetljeću, čija je ukupna vrijednost 16 milijardi eura. U istrazi se pokušava utvrditi je li oružje preplaćeno i je li kupnja opreme bila neophodna, dok su njemački istražitelji počeli istraživati jesu li grčkim dužnosnicima u okviru posla s podmornicama isplaćene milijunske "provizije".

U međuvremenu je zbog podmornica, nakon 30-godišnje službe, u travnju ostavku dao i Stelios Fenekos, 52-godišnji viceadmiral grčke mornarice. Fenekos je rekao da je napustio službu u znak protesta zbog odluke ministra obrane da kupi podmornice, te zbog niza "politički motiviranih" odluka donesenih tijekom posljednjih nekoliko mjeseci.

"Kako objasniti ljudima da kupujemo podmornice ako im istovremeno smanjujemo plaće i mirovine?", rekao je Fenekos.

Prethodni članci:

arti-201003260043006 arti-201003270243006 arti-201005030075006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo