Osigurajte se na vrijeme
Zaliha novca koju sada stvorite bit će jedino što će vas zaštititi od problema s kojima ćete se suočiti ukoliko izgubite posao. Čak i ako je vaš posao sigurniji od većine drugih, može vam se dogoditi nešto što će vam brzo isprazniti bankovni račun.
Zato je stvaranje zalihe novca nešto što bi se trebalo podrazumijevati, no to je također nešto što dobar dio ljudi ne radi, piše Pametna kuna.
Koliko vam novca treba?
Prvo pitanje koje si morate postaviti kad počnete razmišljati o stvaranju zalihe novca, pitanje je koliko vam novca u toj zalihi zapravo treba. Većina financijskih stručnjaka reći će vam kako taj iznos ne bi smio biti manji od novca potrebnog za održavanje životnog standarda vaše obitelji najmanje tri, pa i šest mjeseci.
S obzirom na težinu i dugotrajnost krize u kojoj se nalazimo i "brzinu" kojom se provode reforme, trebalo bi napraviti zalihu koja će pokrivati minimalne mjesečne troškove kućanstva u kojem živite.
Trebat će vam bar godinu dana ako vam je cilj stvoriti zalihu za tri mjeseca i nekoliko godina želite li stvoriti zalihu za šest mjeseci ili godinu dana.
Ipak, iako bi to bilo jednostavno sjajno, ne morate sav taj novac imati odmah. Važno je da zalihu počnete stvarati odmah i da u tome budete dosljedni i disciplinirani.
Odluka je vaša stvar
Sad ćete reći, u redu sve to lijepo izgleda, no kako da bilo što uštedim i stvorim zalihu kad s današnjim prihodima jedva pokrivam troškove života? No, što vam preostaje? Želite pričekati trenutak da dobijete otkaz ili da se dogodi neki nepredviđeni trošak koji će vas baciti u dugove?
Dakle, prvi korak prema štednji i stvaranju zalihe novca praćenje je svih troškova tijekom jednog mjeseca. To će vas dovesti do spoznaje o tome koliko i na što trošite. Nakon što malo analizirate sve te podatke, iznenadit će vas što ćete sve otkriti o sebi.
Ako samo jednom u tjednu odustanete od, primjerice, dvije kave u kafiću, vode u boci i jednog ručka u restoranu (ponesite kavu u termosici i sendvič napravljen kod kuće) stvorit ćete bar 300 do 400 kuna mjesečno koje možete usmjeriti u zalihu.
Ako pušite kutiju cigareta dnevno – mjesečno tako možete uštedjeti dodatnih 300, 400 kuna. Ako u svojim posjetima teretani niste stvarno dosljedni, ima li plaćanje mjesečne članarine uopće smisla? A to je sigurno još najmanje 200 kuna mjesečno. I tako dalje. Od čega ćete odustati vaša je stvar.
Automatsko stvaranje zalihe
Ako nemate disciplinu koja je potrebna za ovakvo suzdržavanje od trošenja i stvaranje zalihe novca, možda si možete pomoći tako što ćete iznos koji ustanovite kao novac koji možete odvojiti iz mjesečnih potreba trajnim nalogom sa svog tekućeg računa automatski prebacivati na drugi račun.
Tako će taj novac biti na sigurnom. Iznos će postupno, iz mjeseca u mjesec, rasti i nakon nekog vremena dosegnuti brojku kojom ćete moći pokriti životne troškove bar nekoliko mjeseci.
Posljednje, no ne i manje važno. Tom računu nije funkcija da skupi 'lovu' za ljetovanje ili novi auto. To je račun koji će vam, u slučaju da izgubite posao, dati bar tri mjeseca vremena da koliko-toliko smireno potražite novi, piše Pametna kuna.hr.
Vezani članci:
arti-201012060262006 arti-201012130702006 arti-201010120454006 arti-201012300149006 arti-201012300268006