Kada nemate informacije o tome koliko zarađuju ostali koji rade poslove slične vašem, ili, pak, već dulje vrijeme radite u istoj firmi, a plaća vam je, unatoč brojnim novim zaduženjima, ostala ista, lako je zaboraviti da zapravo ne zarađujete onoliko koliko zaista vrijedi vaš posao.
Donosimo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da u budućnosti budete plaćeni onoliko koliko i zaslužujete.
Informacija koja zlata vrijedi
Nipošto ne odlazite na razgovore za posao bez da ste se ranije podrobno raspitali koliki je prosjek plaća u sektoru u kojem tražite posao. Takve informacije često možete pronaći u medijima, na raznim internetskim forumima, ali možda su najtočniji i najvredniji podaci koje ćete dobiti od zaposlenika koji već rade u tvrtki u kojoj želite dobiti posao.
Postavljate pitanja
Saznajte točno koliku vam plaću nudi budući poslodavac, ali raspitajte se i za dodatne beneficije, poput mogućnosti za dodatnim obrazovanjem ili usavršavanjem, te nagradnim bonusima za dobro obavljen posao. Nitko ne voli česte rasprave o plaći, no pravovremena komunikacija s poslodavcima mogla bi spriječiti eventualne tenzije u budućnosti.
Bez straha recite što mislite
Ukoliko mislite da je ponuđeni iznos premali i nerazuman, tražite iznos kojim ćete biti zadovoljni. To nije uvijek jednostavno, no važno je nametnuti se kako se ne biste našli u situaciji da sljedećih nekoliko godina radite za iznos manji od prosjeka.
Tražite ono što vam pripada
Ukoliko se opis vašeg posla mijenja kako godine prolaze i iznos vaše plaće bi se trebao mijenjati. To je veći problem u manjim tvrtkama u kojima se promocije ili povišice događaju vrlo brzo, i tamo morate prihvatiti novu odgovornost ili ulogu bez da se vaš službeni ili financijski status promijenio. U takvim situacijama najbolje se direktno suočiti sa šefom i upozoriti ga da veća odgovornost traži i veću nagradu.
Brojite radne sate
Ukoliko posao mora biti završen u određenom roku, nije neuobičajeno da radite i prekovremeno. Važno je izboriti se da i ti dodatni sati provedeni na poslu budu plaćeni, a u tome vam pomaže i zakon.
Sindikalno članstvo nije stvar prošlosti
Iako po nekima to i nije baš najpopularnija odluka, učlanjenje u određeni sindikat pruža mnoge prednosti na radnom mjestu. Sindikati će prosvjedovati za veće plaće, pružit će vam pravne savjete, ali i zaštitu u slučaju da 'zaratite' s poslodavcem zbog radnih ili financijskih uvjeta.
Prethodni članci:
arti-201010280089006 arti-201009290038006