207% inflacije i dvostruke cijene svakih 15 sati

Mnogo puta do sada svjedočili smo pojavi hiperinflacije u određenim zemljama koja je obično uslijedi nakon što vlade odluče eksperimentirati s vlautom.

19.9.2012.
7:05
VOYO logo

Da treba učiti na prošlim svakako potvrđuju primjeri hiperinflacija koji su zabilježeni u 55 slučajeva tijekom povijesti. Zbog toga donosimo najvažnije primjere iz povijesti kako bi se slične situacije u budućnosti izbjegle.

Mađarska

Mađarska je kontrolu nad inflacijom izgubila tijekom Drugog svjetskog rata u razdoblju od 1945. do 1946. godine. Ekonomija zemlje u tom periodu bila je uništena te je dnevna stopa inflacije iznosila 207 posto, a cijene su dvostruko rasle svakih 15 sati. Razlog velikoj inflaciji je odluka odgovornih da tiskaju velike količine novca kako bi podmirili velike dugove. Ekonomisti su upozoravali da će ima se takva odluka odbiti o glavu, no nisu poslušali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zimbabve

U razdoblju od 2007. do 2008. godine dnevna stopa inflacije u Zimbabveu iznosila je 98 posto, a cijene su se dvostruko povećavale svakih 25 sati. Razlog tome je odluka političkog vrha da se zemlja oduzeta bijelcima da u ruke lokalnom stanovništvu, što je uzrokovalo drastičan pad u izvozu te u konačnici raspad gospodarstva.

Jugoslavija

Pad Sovjetskog saveza ujedno je umanjio svjetski politički značaj Jugoslavije što je u konačnici jednim dijelom doprinijelo podjeli među državama i izbijanju ratova. U tom razdoblju potpuno je uništena trgovina među susjednim zemljama, a uništena je i industrija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je u tzv. Republici Srpskoj u razdoblju od 1992. do 1994. godine dnevna stopa inflacije iznosila je 65 posto, a cijene su dvostruko povećavane svakih 34 sata.

Njemačka

Poraz u Prvom svjetskom ratu glavni je uzrok hiperinflacije u Njemačkoj u razdoblju od 1922. do 1923. godine. Naime, Njemačka je pobjedničkim zemljama trebala isplatiti velike odštete. Dnevna stopa inflacije iznosila je 21 posto, a cijene su dvostruko povećavane svakih tri dana i 17 sati.

Grčka

U vrijeme Drugog svjetskog rata, u razdoblju od 1941. do 1945. godine, u Grčkoj je zabilježen drastičan pad izvoza zbog čega je ta zemlja zapala u velike dugove, a loša ekonomska politika dovela je do dnevne stope inflacije od 18 posto, dok su cijene dvostruko povećavane svakih 4 dana i 6 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo