'U industrijskom žargonu, te su kompanije poznate kao 'monetarne i financijske institucije', a vi ih vjerojatno poznajete po uličnom nazivu: banke', piše novinar britanskog GuardianaBen Dyson u članku 'Kako je novac kriomice privatiziran'.
Rupa u zakonu
Dyson, naime, tvrdi da je novac koji banke stvaraju "ni iz čega" elektronski novac, koji čini 97 posto svog novca koji se vrti u ekonomiji. Samo 3 posto je, piše, novac koji se nalazi u obliku staromodne gotovine i opipljiv je. Nadalje, Dyson tvrdi da banke kroz kredite posuđuju klijentima novac koji zapravo nemaju, te da su kroz taj proces umjetnog stvaranja novca povećale prilive novca i do 11,5 posto godišnje.
"Kako je nešto tako važno poput novca postalo privatizirano? Kako je moć stvaranja novca pala u ruke istih banaka koje su uzrokovale krizu, s takvim devastirajućim posljedicama za milijune običnih ljudi?", pita se Dyson, pa upozorava da se sve dogodilo jer zakon po kojem je ilegalno tiskati novac kod kuće nikad nije dopunjen da bi se odnosio na elektronski novac, kojeg sada stvaraju banke.
Moć stvaranja novca je preopasna
"Kad smo počeli s korištenjem elektronskog novca kako bi pokrili većinu isplata, gotovina je postala manje važna, a moć stvaranja novca pomakla se na banke koje su uzrokovale krizu. Bez da je itko primjetio, moć stvaranja novca kradomice je privatizirana", tvrdi Dyson.
Zato tvrdi da se može doći do jednostavnog rješenja financijske krize, i to tako da se moć stvaranja elektronskog novca oduzme bankama i stavi pod kontrolu središnje banke.
"Moć stvaranja novca je preopasna da bi ju se ostavilo u rukama banaka koje su uzrokovale krizu. Oduzimanje ove moći najbolja je nada da se završi ova kriza i spriječi iduća", zaključuje Dyson.