Kako je Hrvatska uspjela postati konkurentnija?!

Zahvaljujući provedbi reformi u dva područja poslovnog zakonodavstva Hrvatska je ipak zabilježila napredak, pa je u godišnjem izvješću Svjetske banke "Doing Business 2011.

4.11.2010.
10:54
VOYO logo

Od zemalja iz hrvatskog susjedstva, na 38. mjestu ljestvice je Makedonija, Slovenija je 42., Mađarska 46., Crna Gora je na 66. mjestu, Italija na 80., Srbija na 89., Bosna i Hercegovina je 110., a Kosovo je na 119. mjestu.

"Hrvatska je pojednostavila i ubrzala dobivanje građevinske dozvole, zamijenivši lokacijsku dozvolu i potvrdu nacrta projekta s jednom potvrdom. Također je olakšala pokretanje poslovanja, omogućivši društvima s ograničenom odgovornošću podnošenja zahtjeva za upis u sudski registar, elektroničkim putem preko javnog bilježnika", navodi se u izvješću Svjetske banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću se uvjeti za pokretanje i poslovanje poduzeća vrednuju s aspekta poslovne regulative po osam kriterija, a ove je godine uveden i novi kriterij kumulativnih promjena poslovnog okruženja u posljednjih pet godina, po kojem je Hrvatska na visokom četvrtom mjestu među 25 zemalja regije istočne Europe i srednje Azije.

U standardnim kategorijama izvješća, kao što su pokretanje poduzeća, dobivanje građevinske dozvole, uknjižba vlasništva, dobivanja kredita, plaćanja poreza, prekogranično trgovanje, rješavanje trgovinskih sporova i uvjeti stečajnog postupka, Hrvatska je uglavnom bolja od prosjeka regije ili blizu prosjeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Regija istočne Europe i srednje Azije već je osmu godinu zaredom bila najaktivnija u unaprjeđenju poslovne regulative za domaće tvrtke, piše Seebiz. Ranije su mnoge promjene bile potaknute izgledima za pridruživanje Europskoj uniji, a odnedavno je financijska kriza potaknula nove aktivnosti. U protekloj je godini 21 od 25 ekonomija regije poboljšala poslovnu regulativu, ističe se u izvješću.

"Gospodarstva najviše pogođena financijskom krizom, posebno u istočnoj Europi, provela su regulatorne reforme u protekloj godini kako bi malim i srednjim poduzećima olakšale oporavak i stvaranje novih radnih mjesta", kazala je Svetlana Bagaudinova, autorica izvješća za regiju, u priopćenju Svjetske banke.

Na globalnoj razini, u protekloj su godini vlade 117 zemalja provele 216 regulatornih reformi kako bi olakšale pokretanje i poslovanje poduzeća, ojačale transparentnost i vlasnička prava, te učinile učinkovitijim rješavanje trgovinskih sporova i stečajnih postupaka, navodi se u "Doing Business 2011".

Globalno, poslovanja ostaje najlakše u zemljama visokih prihoda OECD-a, a prvih pet mjesta drže Singapur, Hong Kong, Novi Zeland, Velika Britanija i SAD, dok su na začelju ljestvice zemlje subsaharske Afrike i južne Azije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201009120197006 arti-201009090329006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo