Hoće li privatizacijom pasti i div Petrokemija iz Kutine, pogonsko gorivo toga kraja? Nije problem u privatnicima, nego u Vladi koja nema pojma što bi s vlastitim industrijama i onda im prepušta razvoj gospodarstva, ističe ekonomist Ljubo Jurčić.
"Posao privatnika je da vrati svoj ulog. A po agresivnim privatizacijama koje se vode u Hrvatskoj – Hrvatska poštanska banka, Croatia osiguranje, brodogradilišta, Petrokemija, Dalmacijavino – vidi se da Vlada prepušta razvoj gospodarstva privatnicima, a to nije njihov posao. Nije bitno je li Rus ili Hrvat, njegovo je legitimno pravo uzimanje profita", kaže Jurčić.
Gdje će radnici?
Ukoliko se Petrokemija privatizira, neminovno će doći do čišćenja nepotrebnih djelatnosti i poslova te do otkaza, što po Jurčiću ne bi bio problem da ti ljudi imaju gdje raditi. No, za razliku od Europske unije, Zapadne Europe, SAD-a ili Japana, kojima je "svejedno tko će raditi, ali im je bitno što će se raditi", naša Vlada, kaže Jurčić, ide iz privatizacije u privatizaciju žmireći.
"Jedan od razloga privatizacije je bilo stvaranje monopola iz devedesetih, drugi je bio preživljavanje od danas do sutra, tj. krpanje proračuna, a treći je razlog alibi za Vladinu bezidejnost", kaže Jurčić.
Iako je, po njegovom mišljenju, sporazum Vlade iz 1998. godine s radnicima Petrokemije bio potpisan iz politikantskih razloga, jer je Vlada htjela da odblokiraju prometnice, ispostavio se kao dobra stvar "jer se radnici očito dobro brinu za svoju tvornicu", smatra Jurčić, što se vidi i po tome što imaju visoke prihode i ostvaruju dobit koja premašuje 100 milijuna kuna.
Ništa ne znaju
"Tko smo mi da nam prvi potpredsjednik Vlade govori hoće li prodavati Petrokemiju", kaže nam pak sindikalist Željko Klaus. Predstavnici Sindikata energetike, kemije i nemetala odaslali su pismo Vladi u kojem je mole za odgovore o napisima da će se njihova tvornica privatizirati.
"Nemamo nikakvih informacija, niti smo ih imali ranije, a oni očito puštaju probne balone. Kad smo pročitali prve napise o tome, nismo reagirali, ali zadnjih smo dana, osim ovih napisa, dobili i poluslužbene najave da će se to dogoditi i da je Radimir Čačić i zbog toga u Rusiji", kaže Klaus.
Ne znaju ništa ni u Upravi. Društvo Petrokemija d.d. dostavilo je odgovor na postavljeni upit Zagrebačke burze o napisima o prodaji državnog udjela.
"Vezano uz vaš upit obavještavamo vas da Uprava Petrokemije nema nikakvih saznanja niti je u posjedu nikakvih materijalnih činjenica o procesu privatizacije Petrokemije, osim natpisa koji izlaze u novinama i koji su javno dostupni", ističe Uprava.
Ni u ministarstvima zasad ne znaju ništa, no ništa ni od demantija
Glasnogovornice ministar(stava)a također se bilježe na listu onih koji nemaju pojma. Naime u Ministarstvu financija, Sanja Bach ističe više puta da se mediji nigdje ne referiraju na "njenog ministra" Slavka Linića, već na Radimira Čačića.
Kada smo joj napomenuli da bi ministar financija trebao znati da se prodaje nekakva povelika državna industrija, ona navodi da je Čačić ipak tu nadležan, kao što bi i u slučaju prodaje lista Vjesnik bilo nadležno Ministarstvo kulture.
Poput glasnogovornice Radimira Čačića, Alenke Dučić, napominje da će se javiti kada i ako stupi u kontakt s ministrom. Dučić također kaže da "nema informacija o Petrokemiji" i da je iz Ministarstva priopćeno da će Čačić u Rusiji na bilateralnim sastancima razgovarati o energetici, elektroenergetici i brodogradnji i slično.
Obje se slažu da je neozbiljno da se se o prodaji tvrtke kao što je Petrokemija špekulira temeljem medijskih napisa, te da Uprava i radnici ne znaju ništa službeno o toj prodaji.
Danas.hr iščekuje odgovor na upit i iz Vlade.