'Mladi neće znati što je – mirovina'

"Besmisleno je pisati mirovinski zakon koji predviđa mirovinski staž od 41 godine rada, jer će takva misija biti nemoguća.

14.12.2013.
15:14
VOYO logo

Riječi su to Jasne A. Petrović, predsjednice Sindikata umirovljenika Hrvatske. O mirovinskoj reformi na krilima novog zakona o Mirovinskom osiguranju govori za Glas Slavonije.

Što se tiče temeljnih zamjerki, Petrović kaže da novi Zakon o mirovinskom osiguranju ponovno ne nudi potrebnu sveobuhvatnu reformu mirovinskog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nema dugoročnih projekcija, nema jasne strategije, uopće se nisu pripremile kvalitetne analitičke podloge, a nakon toga oblikovao model koji će odgovarati političkom svjetonazoru. Nije se moglo raspravljati čak ni o cjelini trostupanjskog mirovinskog modela, a još se manje mogla propitkivati primjerice mogućnost transformacije drugog mirovinskog stupa u primjerice dobrovoljni ili pak zapadnoeuropsku tzv. profesionalnu štednju.

Nesigurnost i rad na određeno

Problematično je i to što je isto Ministarstvo koje piše mirovinski zakon, paralelno proizvodilo nekoliko zakona iz područja radnih odnosa (Zakon o radu, Zakon o povremenim poslovima), kojima se praktički demontira regulirano tržište rada i uvodi apsolutna nesigurnost kroz dominaciju rada na određeno, kroz leasing radnika, odnosno agencijski rad, outsourcing, vaučer-rad, povremeni rad, rad s nepunim radnim vremenom… S takvim tendencijama deregulacije na tržištu rada besmisleno je pisati mirovinski zakon koji predviđa mirovinski staž od 41 godine rada, jer će takva misija biti nemoguća. Ako buduće generacije radnika skupe i 15 evidentiranih godina radnog staža, računajući i na prekide zbog nezaposlenosti, bit će dobro, no onda oni neće znati što je – mirovina!", upozorila je Petrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nužna promjena formule

Pojasnila je zašto SUH javno zagovara usklađivanje mirovina prema varijabilnoj formuli 70:30, ali ne po svaku cijenu, i što to znači.

"Više godina upozoravamo kako postojeći model usklađivanja mirovina – tzv. švicarska formula - snižava realnu vrijednost mirovina za 1 do 1,5 posto godišnje, te nam je javno obećavano njezino ukidanje od sljedeće godine. Međutim, šokantno je da švicarska formula ostaje u primjeni cijelu sljedeću godinu, te ako rast plaća, odnosno cijena, bude u zoni od 45 do 55 posto. Naime, s obzirom na to da relativna vrijednost mirovine u Hrvatskoj kontinuirano pada, da se udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći jedva održava na 40 posto (po čemu smo među četiri zemlje na dnu EU ljestvice), Vlada je morala prihvatiti naše zahtjeve da se uvede model koji bi bio povoljniji za umirovljenike.

Dogovorili smo da će to biti varijabilna formula u korist varijable koja više raste. Tako ako u nekom razdoblju više rastu plaće, u formulu će ući 70 posto rasta plaća, a samo 30 posto rasta cijena, odnosno obrnuto, ako u tom razdoblju bude viši rast cijena. Time se ne bi zaustavilo padanje realne vrijednosti mirovina, ali bi se usporilo. Držimo da treba u cijelosti prijeći na varijabilnu formulu i to odmah. Nismo zadovoljni prijedlogom da usklađivanje u 2014. bude kao do sada, a da se razlika isplati s 1. siječnja 2015., odnosno uvijek retroaktivno", zaključuje Petrović.

http://www.glas-slavonije.hr/219867/1/Ako-mladi-skupe-i-15-godina-staza-bit-ce-dobro-oni-nece-znati-sto-je-mirovina

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo