"Da bih normalno poslovao ulažem dodatnu količinu rada. Sada se to proteže na gotovo cijeli dan, a uključena je i cijela obitelj, supruga i troje djece. Da bismo preživjeli smanjujemo svoje slobodno vrijeme na minimum", kaže Jakša Lović.
"Uzgajamo žitarice i skladištimo ih, prerađujemo u vlastitom mlinu, a brašno plasiramo u vlastitih osam trgovina. Imamo i vlastitu pekarnicu", dodaje dobitnik povelje Hrvatske obrtničke komore Jakša Lović u razgovoru za Glas Slavonije, koji je do prošle godine imao mljekaru, no ulog je, kaže, bio prevelik, a zarada premalena, pa je nakon 15 godina dignuo ruke od tog posla i orijentirao se na pekarstvo.
Zanemarena proizvodnja
Optimistično je to što danas ima 18 zaposlenih radnika koji redovito primaju plaću, a bit će, kaže, i božićnice.
No, teško je svim obrtnicima jer su uglavnom proizvođači, a proizvodnja je u Hrvatskoj zanemarena i to je, smatra Lović, osnovni razlog ovako teškog stanja.
Unatoč danonoćnom radu i brizi, bolju budućnost ne vidi ni u sljedećoj godini. Pribojava se uvođenja pet posto poreza na pekarske proizvode od početka 2013. godine, pa vjeruje da će biti potrebno još više osobnog angažmana.
Da je obrtnicima sve teže potvrđuje i statistika. Na području Županije brodsko-posavske prošle godine otvoren je 231 obrt, a zatvorena 302. Najčešće su obrte zatvarali prijevoznici i trgovci.