Linić nakon najlošijeg rejtinga od kraja 90-ih najavio teške odluke

Ministar financija Slavko Linić komentirao je snižavanje kreditnog rejtinga Hrvatskoj od strane agencije Moody's, što bi trebalo poskupjeti zaduživanje države u inozemstvu.

1.2.2013.
11:20
VOYO logo

"Ocjena je da bi kreditni rejting za naše obveznice trebao biti niži, spušten je na ba1. Razlog je taj što nema gospodarskog rasta, te teška provedba fiskalne konsolidacije, rast vanjskog duga i nedovoljan izvoz", kazao je ministar financija Slavko Linić.

"Obrazloženju Ministarstvo financija nema što dodati. Zašto je problem gospodarski rast? Prvi razlog je što je gospodarstvo okrenuto trgovini, osobnoj potrošnji, a drugi je što je bilo okrenuto građevini", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Previše davanja za subvencije i prevelika zaduženost

Agencija drži da je nedovoljan ulazak Hrvatske u EU, činjenica je da imamo ograničenja u korištenju fondova EU i imamo nedovoljnu konkurentnost, nastavio je Linić.

"Sve veći utjecaj imaju kamatne stope i iznosi za davanja po kreditima. Ocjena je i da previše sredstava dajemo za subvencije – lani za brodogradnju i poljoprivredu. Ocjenjuju i da je u 2012. povećana efikasnost ubiranja poreza, ali to neće imati utjecaja na zaduženost jer nismo smanjili izdavanja za javni sektor", nabrojao je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Povećanje vanjskog duga i duga države po stopama zaduženosti i deficitu odstupa od trgovačkih društava i zemalja koje su ocjenjivali, pa to smatraju razlozima za smanjenje rejtinga naših obveznica", kazao je Linić.

Slijedi rebalans i porez na nekretnine

Ocjenjuju da je načelno smanjen deficit u prošloj godini, pa ne očekuju negativne trendove na ovom polju, ali ni poboljšanja.

"Nedovoljna ulaganja u proizvodne djelatnosti i bitka za njih su ono na što Vlada ima odgovor", izjavio je te nastavio da će se kroz predstečajne nagodbe restrukturiranjem trgovačkih društava u privatnom sektoru nastojati konsolidirati ta društva.

"I ova druga negativna ocjena znači da će Vlada razmotriti proračun za 2013. godinu i pristupiti rebalansu proračuna, gdje su neophodna još neka smanjenja na rashodovnoj strani. Nema mogućnosti za povećanje prihoda koje smo maksimalno planirali temeljem rasta", najavio je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Treba ozbiljno pristupiti porezu na nekretnine", dodao je.

Potrebna su nam ulaganja u energetiku

"Prije krize ništa nije učinjeno da se Hrvatska pripremi za normalno poslovanje, kamoli za krizu", kazao je Linić pozivajući se na izvješće Moody'sa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Očito nekima još nije jasno koliko je situacija složena i da nas očekuju reforme", kazao je.

Upitan je hoće li Vlada korigirati i svoje procjene o kretanju rasta BDP-a.

"Ocjene agencija su negativne, slažem se, po pitanju ulaganja. Svako ulaganje u zemlji s neinvesticijskim rejtingom je dosta velik rizik za investitora. To je za Vladu zabrinjavajuće", kazao je Linić.

"Nama su potrebna ulaganja u energetiku", kazao je Linić dodajući da rizik ulaganja u energetiku nije velik i tu Vlada planira pridobiti i domaće i strane investitore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javni sektor nazvao je tromim i zastarjelim, te kazao da Vlada i na to ima odgovor – restrukturiranje željeznica, Hrvatska pošta ne mora biti u javnom sektoru, kao ni Croatia osiguranje.

"Kad govorimo o koncesioniranju autocesta, to je sve s ciljem da pokažemo da Vlada strukturnim promjenama u javnim poduzećima pokušava nešto promijeniti, ali to su procesi koji se nisu mogli dovršiti u jednoj godini", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Petrokemija će biti problem jer su u tom dijelu cijena rada i nameti previsoki. A mi smo vrlo spori kad treba mijenjati poreznu politiku, otpori su veliki", kazao je Linić dodajući da se time šalju loše poruke investitorima.

A smanjenje poreza?

Upitan je i o smanjenju poreza, što je poželjna mjera, prema kreditnim agencijama. Vlada je, naime, odustala od smanjenja doprinosa za dva posto kojim je planirala rasteretiti poduzetnike.

Linić je odgovorio da je zbog toga nužno otvoriti raspravu o porezu na nekretnine jer u socijalizmu je bilo moguće ciljano rasteretiti pojedina poduzeća jer su bila društvena. Danas, nastavio je, imamo privatnu imovinu koju se ne smije ciljano spašavati.

Neodgovorni poduzetnici

Kritizirao je zatim i pojedine poduzetnike koji se ponašaju neodgovorno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne žele se poduzetnici riješiti ni imovine koja im nije u funkciji ni svojih dionica. A zaduženi su sedam puta više od temeljnog kapitala", kazao je Linić.

"Ova Vlada ne uvodi nove poreze i namete. Ne uvodi. Zamjenjuje ih. Koji put optereti građane zbog gospodarstva, nekonkurentnog gospodarstva", rekao je zaključivši: "Ovo je slika Hrvatske. Rejting nije zlonamjeran."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, nakon agencije Standard&Poor’s, i kreditna agencija Moody’s srušila je hrvatski rejting na razinu 'smeća' zbog slabih izgleda za gospodarski rast i nepovjerenja u predviđanja da će hrvatski BDP rasti zbog ulaska u Europsku uniju.

Inače, nakon što je Hrvatsku S&P's oborio u špekulativni razred, Linić je kazao da Vlada neće dizati poreze i doprinose, a što se tiče aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom, kazao je da će Vlada ozbiljno razmotriti tu mogućnost.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo