Zbog kredita u švicarskim francima i samovoljnog mijenjanja kamatne stope Potrošač je pokrenuo spor protiv banaka: Zagrebačke, PBZ-a, Erste, RBA, Hypo, OTP, Splitske i Volksbanke (danas Sberbank).
Privatnim tužbama do novca
Ako se utvrdi da su banke nepošteno ugovarale valutne klauzule u francima, krediti bi se mogli konvertirati u kune po tečaju na dan sklapanja kredita. Klijenti bi mogli tražiti povrat novca, ali nakon podizanja privatnih tužbi.
Ako banke izgube spor, mogle bi pretrpjeti ogromne gubitke. Procjena stručnjaka HNB-a i glavnog urednika BankeŽeljka Ivankovića govori da se radi od iznosu od 14 do 18 milijardi kuna.
Presude u korist klijenata
Dok se s nestrpljenjem iščekuje prvostupanjska presuda u Hrvatskoj, podsjetimo da su u susjednim državama klijenti dobili više sporova protiv banaka zbog kredita u 'švicarcima'. Tako je prije 15-ak dana Općinski sud u Mostaru donio prvu presudu u BiH prema kojoj je jedna banka, koja inače posluje i u Hrvatskoj, nezakonito naplaćivala zajmove izdane u švicarskim francima. U nepravomoćnoj presudi navedeno je da je banka bila dužna držati se tečaja na dan sklapanja ugovora o zajmu, a ne na dan kada su pristizale obveze plaćanja rata svojim klijentima.
Banke gube sudske sporove i u Srbiji. Do sada je doneseno više nepravomoćnih presuda u toj zemlji, jer su banke, stoji u obrazloženjima presuda, kamate na kredite s valutnom klauzulom u švicarskim francima podizale nezakonito i samovoljno.
Uništeni životi
Kreditno ropstvo mnogim je građanima u Hrvatskoj i regiji zagorčalo i uništilo živote. Presude u susjednim zemljama, iako su prvostupanjske, ulijevaju nadu da bi se u ipak nešto moglo promijeniti i da bi odnos između banke i klijenta u budućnosti mogao biti više partnerski a ne uvjetovan voljom samo jedne strane.