Vladi prekipjelo, udara na MOL

5.9.2012.
7:07
VOYO logo

INA izbjegava velike kapitalne investicije, ne vidi u njima ekonomski interes, i Vlada, kao vlasnik gotovo 45 posto dionica INA-e, mora nešto poduzeti – informacija je koja stiže iz Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI), osnovanog u travnju i zaduženog za praćenje svih velikih investicija u energetici.

Zabrinuti su, prvenstveno, zbog INA-inih rafinerija u Rijeci i Sisku, koje, kako se može čuti od njih, INA, odnosno MOL kao vlasnik 47,26 posto INA-inih dionica, zapostavlja, dok drugih, većih projekata za ulaganja također nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinuta zbog rafinerija, država je stoga, u prijedlogu novog Zakona o energiji, koji je u srpnju na javnu raspravu do 10. rujna stavilo Ministarstvo gospodarstva, uvrstila odredbu prema kojoj hrvatske rafinerije, kao objekti od strateške važnosti, ne smiju biti prenamijenjeni niti ugašeni. Osim toga, ne počne li MOL više ulagati u rafinerije, država, može se neslužbeno čuti, razmišlja i o tome da iz INA-e povuče svoju prošlogodišnju dobit, ostavljenu unutra kao novac za investiranje, i u uloži je u neke druge državne projekte, piše Novi list.

Zapostavljene rafinerije

INA svoje rafinerije zapostavlja, može se čuti u Centru za praćenje investicija, u kojem otkrivaju da su, prikupljajući podatke o investicijama u svim javnim poduzećima u ovoj godini, "zapeli" samo u INA-i. Do tih, kompletnih podataka, napominju, ne mogu doći, a po onome što je Centru ipak dostupno, INA je u prvih šest mjeseci ove godine realizirala tek 18 posto svog investicijskog plana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plan je bio da u ovoj godini investiraju 225 milijuna eura. Upravo iz tog razloga, osim što novim Zakonom o energiji namjerava INA-u prisiliti na dodatna ulaganja u rafinerije, država razmišlja i o tome da, može se neslužbeno čuti u CEI-u, prošlogodišnju dobit uzme iz INA-e i uloži u nešto drugo, ukoliko INA ne počne ulagati u modernizaciju rafinerija. Riječ je o gotovo milijardi kuna koje pripadaju Vladi, no kako bi se povlačenje i tehnički izvelo, nije poznato budući da je skupština dioničara INA-e, znači i Vlada, već donijela odluku o zadržavanju dobiti u INA-i.

'Probudila' se javna poduzeća

Prema INA-inim podacima, u rafinerije su, u Sisku i Rijeci, unatrag nekoliko godina uložili preko četiri milijarde kuna. U Rijeci su izgrađena tri procesna postrojenja u sklopu tzv. hidrokreking kompleksa, koliko i u Sisku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od INA-e, koja je, smatraju u CEI-u, podbacila s investicijama, u drugim je javnim poduzećima stanje zadovoljavajuće, makar je, kažu podaci, do kraja srpnja u nove investicije uloženo 527 milijuna eura, odnosno samo 28 posto od ukupno planiranih 1,875 milijardi eura u ovoj godini. Riječ je o puno malih projekata, koji pokazuju, kažu u CEI-u, da su se javna poduzeća konačno probudila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo