Hrvatska je danas nametnula sankcije Siriji zbog represije koju vrši nad svojim građanima - zabranila je nabavu, uvoz ili prijenos sirove nafte ili naftnih derivata iz Sirije u Republiku Hrvatsku, čime će INA izgubiti čitavu dobit.
"Sudjelovanje u međunarodnim sankcijama ima svoju cijenu, a naš posao, kao vlade jest da sutra, kad se u Siriji uspostavi demokratska vlast, budu kažnjeni oni koji su činili zločine te da zaštitimo hrvatske gospodarske interese", izjavio je pritom Zoran Milanović.
U izjavi medijima potpredsjednik Vlade Radimir Čačić pojasnio je razmjere štete ovog poteza koji je Vlada napravila kako bi ispoštovala odluku Vijeća Europske unije.
"Rekao bih da je sva dobit INA-e, ugrubo, Sirija. Posljedice su ozbiljne", kazao je, a o točnom izračunu kazao sljedeće:
"Ne treba ga raditi možete ga vidjeti napamet. Nje to tako komplicirano. Njihova dobit je dvije milijarde kuna, sva dobit im je iz Sirije, pola je naše i sad vi računajte".
'Dužni smo poštivati ove standarde'
Današnji potez bi nam trebao otvoriti vrata prema novoformiranoj vlasti, ukoliko do smjene dođe nakon međunarodnih pritisaka.
"Mi smo to u ovoj sigurnosnoj i političkoj situaciji morali učiniti jer time se definira pravna podloga za nastanak kasnijih korištenja koncesija. Što su sve te mjere imate u odluci, a radi se o štetama koje se mjere s nekoliko stotina milijuna eura", dodao je. Prije ovog poteza Vlada je razmotrila ove posljedice s čelnicima u INA-i.
"Oni da bi mogli održati pravno utemeljen zahtjev za nastavkom rada po koncesijskom ugovoru, moraju imati i ovu službenu formu koju EU od nas traži. Dakle, oni ne mogu djelovati bez pravnog okvira RH. Mi, naravno, s obzirom na političku poziciju u kojoj jesmo, s tri ratifikacije koje su iza nas s jasno definiranim smjerom i dinamikom ulaska u EU, smo dužni poštivati ove standarde", kazao je.
Upitan koliko je čvrst ovaj temelj za buduće koncesije, kazao je da ovo jest najviši pravni temelj koji EU te dodao kako je nametanje ovih sankcija upravljano višim silama, tj posljedica vis major.
Na upit je li to ujedno i stopostotna garancija, kimnuo je glavom u znak negativnog odgovora.