Na temelju odredbi Zakona o radu NN br. 149/09, radnici svake godine koriste godišnji odmor (četiri tjedna), a poslodavci su za to vrijeme obvezni radniku isplatiti naknadu plaće. No, bez obzira što je pravo radnika propisano Zakonom o radu, pravo na regres ne utvrđuje se tim istim propisom, nego kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i/ili samom odlukom poslodavca.
Neoporezivo 2.500 kuna
U gospodarstvu Hrvatske je sklopljeno oko četrdeset kolektivnih ugovora, od kojih je nekoliko odlukom Ministarstva prošireno na poslodavce i radnike cijele grane, bez obzira što nisu izravni potpisnici sporazuma. Poreznim propisima određuje se pak može li se i do kojeg iznosa isplatiti regres bez obveze obračunavanja i plaćanja poreza.
Nagrada koju poslodavac neoporezivo može isplatiti tijekom godine iznosi 2.500 kuna, no u to se uračunava i, primjerice, božićnica ili nagrada za Uskrs. Uz to poslodavac radniku može isplatiti dar u naravi vrijednosti 400 kuna.
Za veće svote plaća se porez
Kako piše Profitiraj.hr, u slučaju da radnik radi kod dva ili više poslodavaca nema poreznih ograničenja. To znači da svaki poslodavac svome radniku može isplatiti regres, kao i sva druga materijalna prava neoporezivo primjenom svih propisanih uvjeta. I oni koji rade samo jedan dio godine mogu dobiti prigodne nagrade, s tim da se regres može isplatiti samo onom radniku koji ostvari pravo na godišnji odmor.
Ako poslodavac želi isplatiti radniku više od propisanog neoporezivog iznosa, to se smatra plaćom od nesamostalnog rada i tada treba obračunati doprinose i poreze.
Vezani članci:
arti-201007160116006 arti-201007010580006