U Societe Generale Splitskoj banci jednome su Splićaninu objasnili da ne može na 10 rata kupiti ništa vrijedno 8.000 kuna, jer je krajem prošle godine kupovao na rate koje još nisu sve stigle na naplatu, pa mu je kartica Classic opterećena, navodi Slobodna Dalmacija.
"Na njoj imate mali limit jer nemate paket. Ali, uzmete li paket tekućeg računa, moći ćete kupovati bez problema. Mogli biste uzeti naš paket za 95 kuna mjesečno, dobili biste minus u visini tri plaće i još karticu Visa Gold, na koju biste na rate mogli uzeti robu za 40.000 kuna", rekli su u banci.
Drugim riječima, rekli su mu da nije važno koliko ima novca na tekućem, niti je važno što uvijek uredno podmiruje stanje na računu ili što ima štednju kod njih, već da je jedino važno ima li paket tekućeg računa. Jer, da plaća 95 kuna mjesečno ili godišnje 1.140 kuna naknade za taj paket, mogao bi činiti čuda, u jedan mjesec potrošiti sedam svojih plaća koje još nije ni zaradio. Ma, mogao bi, recimo, čim potpiše paket, odmah upasti u minus od 20.000 kuna i na rate kupiti to što je želio, piše Slobodna Dalmacija.
"Ali, meni ne treba to što nudite u tom paketu. Ne želim minus, internetsko bankarstvo ni zlatnu karticu. Što će se to promijeniti između nas kad uzmem paket, ako ću i s paketom i bez njega platiti uredno te svoje rate i neću biti u minusu? Što ću kao vaš dugogodišnji klijent dobiti za tih 95 kuna mjesečno? Zašto mi besplatno ne ponudite taj paket, a ako budem koristio minus, onda ću plaćati kamate?", zapitao se Splićanin.
Banke vole klijente s minusima
Zanimljivo, ali čini se da banke više vole one koji imaju pakete i koriste minuse od urednih klijenata, jer od kamata na minuse dobro se zarađuje.
U šest najvećih banaka u zemlji − Zagrebačkoj, Privrednoj, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria, Erste & Steiermarkische i Splitskoj, spremno su i detaljno objašnjavali sve prednosti korištenja paketiranih tekućih računa. No, malo su toga imali odgovoriti na pitanje što nude vlasnicima tekućih računa bez obzira na to imaju li paket, a nikad nisu bili u minusu i eventualno uz to imaju štednju u njihovoj banci.
U Hypo banci trebate na oročenoj štednji duljoj od pola godine imati 50.000 eura, a tada će vas nagraditi jednom zlatnom karticom, na koju nećete trebati platiti upisninu i članarinu za prvu godinu korištenja.
U Raiffeisenbank takvim klijentima nudi nenamjenske kredite uz nižu kamatu i trošak obrade, te mogućnost realizacije stambenoga kredita.
Zagrebačka još nešto konkretno i nudi vlasnicima paketa, bez obzira na korištenje minusa, a to su popusti u trgovinama, servisima, hotelima i restoranima...
Kad podvučete crtu, to što nude, nude svim klijentima, a ni jedna banka nije rekla čak ni da uredne klijente za Božić i Novu nagradi kalendarom, kemijskom olovkom, privjeskom... U Hrvatskoj je oko četiri milijuna tekućih računa i dvostruko više kartica. Polovina vlasnika tekućih računa koristi minus, dok vlasnici ostalih dva milijuna tekućih prekoračenju ne žele ni blizu. Oni koji su u dopuštenom prekoračenju plaćaju od 8,5 posto do 13,98 posto godišnje kamate, a na nedopušteno 14 posto. Minusi su, ovisno o banci, često skuplji od gotovinskih kredita, koji stoje do 11,90 posto kamate.
Samo su prošle godine banke od kamata imale neto prihod od 9,5 milijardi kuna, a od provizija i naknada 2,9 milijardi. A u tim su golemim svotama, među ostalim, kamate na minuse, naknade za pakete, podizanje novca na bankomatima...
Prethodni članci:
arti-201007180094006 arti-201007140061006 arti-201007020026006 arti-201006300721006