I poskupljenja ušla u novu godinu

Ni ukidanje carina ne donosi niže cene

3.1.2013.
12:16
VOYO logo

Ako ste mislili da su poskupljenja ostala zarobljena u staroj godini, grdno ste se prevarili!

Prvi dani ove, 2013. godine, će doneti uvoznicima manji trošak za kupovinu inostrane robe, ali to neće značiti i niže cene za krajnje kupce tih proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, stižu najave "svežih" argumenata za nove, više cene.

Poskupljuje nam, tako, od sledećeg meseca gas za deset odsto, a prema pisanju Novosti i struju ćemo, već od prvog dana marta, plaćati za 12 do 15 odsto više. Povoljniju cenu, doduše, plaćaće oko 400.000 domaćinstava koji su socijalno ugroženi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad standarda i loši zakoni koji su usvojeni tokom prošle godine upravi su glavni razlozi Demokratske stranke za raspisivanje izbora. Član ove partije Borislav Stefanović izjavio je da će učiniti sve kako bi u tekućoj godini video leđa aktuelnoj vladi. On je istakao i da je vlast izneverila očekivanja građana i da se zbog toga nada raspisivanu novih izbora.

Ukidanje carina snižava cenu

Od utorka se, na osnovu primene Prelaznog trgovinskog sporazuma, bez carine iz zemalja članica EU, u Srbiju uvoze putnički automobili, bela tehnika, kućni aparati, automobilske gume, kućna hemija i druga roba široke potrošnje. Na režimu bescarinskog uvoza iz EU su frižideri, zamrzivači, mašine za pranje posuđa, mašine za pranje i sušenje veša, zatim ručni alat, motike, budaci, ašovi, ručne testere... Bez carina uvozićemo i gelove za tuširanje, šampone za kosu i paste za zube, kao i više vrsta igračaka, obuće... Nema više nameta i na određene vrste jogurta, čokolada i proizvoda od čokolade, margarine, sladolede, testenine, biskvite, kečap, pivo dobijeno od slada, vermut i ostala vina od svežeg grožđa, flaširane vode...

Bez nameta se uvoze putnički automobili poreklom iz EU, i to sa benzinskim motorom zapremine od 1.000 do 3.000 kubnih santimetara, ili sa dizel motorom od 1.500 do 2.500 kubika.

Procene uvoznika su da bi to u proseku moglo da spusti cenu automobila za oko 200 evra. Međutim, od prvog dana ove godine, uvodi se ekološka taksa za koju kupci novih vozila moraju da plate 140 evra. To "topi" uštedu za kupovinu vozila na oko 60 odsto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukidanje carina, ipak, ne snižava cenu?

Prema prvim najavama iz trgovina, baš su uvoznici i proizvođači kozmetike, slatkiša, supa iz kesica, prerađevina od voća i alkoholnih pića požurili da prve kupovine u ovoj godini označe višim cenama. Razlog za to je, kažu, nabavna cena i cena repromaterijala.

Od Nove godine snižavaju se carine za uvoz pilećeg, svinjskog, junećeg i jagnjećeg mesa iz EU. I, dok je manjak tražnje već uticao da se cena junećeg, a posebno svinjskog mesa vrati na nivo od letos, piletina ne prestaje da poskupljuje. Tako je za vikend pred praznike, kilogram filea koštao i preko 750 dinara, odnosno dva puta više nego, recimo, kilogram prasećeg mesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema saznanjima Novosti, uskoro bi, i to značajnije, mogla da poskupe jaja. Proizvođači svoje nezvanične najave poskupljenja ove namirnice za 20-30 odsto pravdaju činjenicom da cena hrane sa oko 70 odsto učestvuje u vrednosti ove robe na tržištu. Kukuruz je, podsećaju oni, u toku 2012. godine povećao cenu za više od 50 odsto, dok je sojina sačma skuplja za preko 70 odsto u odnosu na kraj 2011. godine.

Krompir više nije hrana za siromahe

Kupci primećuju sve veće nelogičnosti u cenama brojnih namirnica koje svakodnevno kupuju. Tako je, na primer, danas moguće nabaviti kilogram svinjskog mesa za oko 350 dinara. Gotovo da toliko koštaju i paprike babure koje su u ponudi. Krompir je dostigao vrednost mandarina, a domaćice primećuju i da je danas jeftinije iscediti svež sok od kupljenih pomorandži, nego u radnji kupiti sok u tetrapaku. Jabuke koštaju više nego banane, a kiseli kupus u vakuumu ima vrednost tri puta veću nego onaj sveži.

Pored toga, i deo trgovaca će, uprkos dogovoru koji su postigli krajem prošle godine, ipak povećati marže i na deo osnovnih životnih namirnica. Poslednjeg dana 2012. godine je, da podsetimo, prestala da važi Uredba o ograničenju trgovačkih marži na deset odsto za najosnovnije prehrambene proizvode.

I cigarama dogorelo

Od ovog meseca, građani mnogih gradova u Srbiji plaćaće skuplje vrtić za svoje mališane. U Beogradu je ova usluga skuplja za oko 1.000 dinara, a Novosađani vrtić već više za oko 900 dinara plaćaju od decembra. Nišlije čekaju odluku o visini poskupljenja smeštaja najmlađih odmah posle praznika. Lokalne uprave širom Srbije odlučile su se i za povećanje cena drugih usluga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Januar je doneo i nove akcize na gasna ulja i tečni naftni gas, ukoliko se koriste kao motorno gorivo za prevoz lica i stvari. Za gasna ulja akciza je do kraja prošle godine bila 37 dinara po litri, a od 1. januara 39,50 dinara za istu količinu, dok će na gasna ulja namenjena prevozu tereta brodovima u unutrašnjem saobraćaju, poljoprivredi ili za grejanje, akciza biti 2,5 dinara po litru. Ukoliko se tečni naftni gas koristi kao motorno gorivo u transportne svrhe, akciza su od 1. januara 19,21 dinar po litru, a za grejanje 4,40 dinara po litru.

Povećava se i akciza na cigarete, a sledi i redovno usaglašavanje ovog nameta sa rastom cena na malo. To će, sredinom ovog meseca, doneti povećanje cena i na kioscima za desetak dinara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evro jači od inflacije

Zaduženje u evrima, a u tu kategoriju spadaju građani, privreda, pa i država, veoma raduje vest da je evro u prethodnoj godini jačao duplo manje nego inflacija, odnosno 6,9 odsto. Danas, tako, evro vredi 112,3 dinara, dok je istog dana 2012. godine bio 104,9 dinara.

Jača domaća valuta uticaće i da bilansi firmi budu bolji, ali će, ipak, štetu imati izvoznici, posebno oni koji ne zavise od uvoznih sirovina, kao i građani koji imaju štednju u evropskoj valuti.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo