Riječ je o prekršajnim prijavama protiv HT-a zbog osobito teških povreda Zakona o elektroničkim komunikacijama, za što je propisana kazna od jedan do pet posto bruto prihoda operatera u prošloj godini, doznaje Poslovni dnevnik. Predsjednik Vijeća HAKOM-a Miljenko Krvišek potvrdio je da su predložili kaznu od tri posto bruto prihoda HT-a, koji su lani iznosili 8,61 milijardu kuna.
"U oba prekršaja HT se oglušio na regulatorne obveze koje smo mu odredili, a po kojima je morao omogućiti drugim telekomunikacijskim operaterima veleprodajne uvjete temeljem kojih će oni moći izdavati jedan račun korisnicima za pretplatu i telefonski promet", pojasnili su još u HAKOM-u. Dodaju da je HT tako znatno otežao realizaciju usluge najma korisničke linije i time usporio liberalizaciju tržišta.
Naš stav je da je HT u cijelosti postupio sukladno odluci regulatora, te da su dva rješenja regulatorovog inspektora, u kojima se navodi da to nismo učinili, donesena protivno zakonu
HT: Kazna je neprimjerena!
U HT-u pak kažu da nikakvu službenu informaciju iz HAKOM-a o prekršajnim prijavama nisu primili. Direktorica odnosa s javnošću HT-a Maja Weber pretpostavlja da se radi o zahtjevu HAKOM-a po kojem je HT do 1. srpnja trebao objaviti veleprodajni cjenik i uvjete za uslugu najma korisničke linije, te kaže da su to i učinili.
"Naš stav je da je HT u cijelosti postupio sukladno odluci regulatora, te da su dva rješenja regulatorovog inspektora, u kojima se navodi da to nismo učinili, donesena protivno zakonu budući da su tim rješenjima, mimo odluke HAKOM-a, HT-u određene dodatne regulatorne obveze, za što inspektor nema zakonskih ovlasti", kaže Weber i dodaje da u dijelu te obveze uopće nisu izvršive. HT se zbog toga žalio Upravnom sudu, a o tome je obavijestio i Vladu i Ministarstvo mora, prometa i razvitka.
"Osobito je neprimjereno od strane HAKOM-a tražiti kaznu od tri posto prihoda za navodni prekršaj budući da je HT u cijelosti postupio sukladno odluci Vijeća HAKOM-a, kao i prema rješenjima inspektora, iako osporava njihovu zakonitost", zaključuje Weber i najavljuje da će, kad i ako zaprimi te prekršajne prijave, HT izložiti svoju obranu pred prekršajnim sudom.
Dosad najveća predložena kazna
Inače, kazna koju je predložio HAKOM je dosad najveća predložena kazna za kršenje tržišnog natjecanja u Hrvatskoj. Potencijalno bi veću predloženu kaznu, i to od 280 milijuna kuna, mogli dobiti Adris grupa i TDR za koje je nedavno Agencija za tržišno natjecanje zaključila da su kršili tržišno natjecanje u prodaji cigareta. No, AZTN nije izlazio u javnost s takvim prijedlogom.
Oba regulatora u pravilu su dosad predlagala za kršenje tržišnog natjecanja kazne do milijun kuna. Tako je lani AZTN najviše kaznio Zračnu luku Zagreb sa 1,8 milijuna kuna, zatim Proplin s pola milijuna i Adria Ladu sa 300.000 kuna. U HAKOM-u je tek prije mjesec dana predložena kazna od milijun kuna protiv HT-a, a prije su se ti iznosi kretali do 100.000 kuna.
Vezani članci:
arti-201109301096006 arti-201104280033006 arti-201103050116006 arti-201105260282006 arti-201106160322006