Budući da nije uspjela provesti planirane uštede, Vlada će rebalansom proračuna povećati izdatke za plaće. Neslužbene informacije govore da će iznos za koji će se izdaci povećati biti oko 600 milijuna kuna. Time bi rashodi za plaće u 2012. iznosili 21,9 milijardi kuna. Kad bi se Slavko Linić držao smjernica od ljetos, rashodi za zaposlene bi iznosili 20,4 milijarde kuna.
Neki ministri neslužbeno su pak izjavili da Vlada razmišlja o smanjenju plaća od pet do sedam posto, te da se čak razmišljalo o tome da dužnosnici i ministri dva mjeseca primaju minimalac i time budu primjer drugima, piše Jutarnji list.
Druge uštede ili smanjenje broja zaposlenih?
U sindikatima, međutim, vjeruju da ipak neće doći do smanjenja koeficijenata za plaće i da će potrebne uštede ostvariti kroz odricanja od drugih prava. Sadašnji Temeljni kolektivni ugovor istječe 19. prosinca, a početak pregovora o sklapanju novog očekuje se 15. studenoga. Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek vjeruje da će sklopiti novi Kolektivni ugovor, ali vjeruje i Linićevim obećanjima od ljetos da neće dirati koeficijente te da neće biti otpuštanja. Zbog toga su pristali na odricanje od regresa, dijela jubilarne nagrade i drugačiji obračun naknade za prijevoz. Uštede na temelju toga bi iznosile 600 milijuna kuna.
No, i to se čini nedovoljno. Vladi nakon toga preostaje otpuštanje dijela zaposlenih, ali valja imati na umu da su se svi dosadašnji pokušaji pokazali uzaludnim jer ministri zdravstva, obrazovanja i policije nisu, kao što se predviđalo, uštedjeli na plaćama. Da bi ispoštovao zakonom definirano fiskalno pravilo o godišnjem smanjenju rashoda za jedan posto BDP-a, ministar Linić morat će naći način kako to učiniti. Neuspjeh s plaćama ove se godine kompenzirao većim od planiranog rezanja subvencija i materijalnih rashoda. Međutim, manevarski prostor sve je manji.