Hrvatski 'kralj čipsa': Ulagao sam u svom kraju i dobio rogove

8.5.2013.
12:19
VOYO logo

Iako u Hrvatskoj cvjeta kriza, Popovićev Kaanan je povećao proizvodnju i prihode. Tvrtka je 2008. godine ostvarila ukupan prihod od 36,7 milijuna kuna, od čega je prihod od prodaje iznosio 17 milijuna, a prošle je godine prihod od prodaje iznosio 63,2, a ukupan prihod 74,8 milijuna kuna.

Popović je u razgovoru za Glas Slavonije otkrio da je razvoj tvrtke bio prilično težak, a požalio se na zakone koji se brzo mijenjaju i na poljoprivrednike koji su, kaže, razmaženi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čips proizvode od krumpira koji uvoze

"Odlučio sam, kao svaki naivni Šokac, patriotski investirati u svoje selo, zapravo u Donji Miholjac, kako bih pridonio razvoju proizvodnje i prerade krumpira. I na kraju dobio sam rogove. Sada, evo, čips proizvodimo od krumpira koji uvozimo iz Francuske, Mađarske i Njemačke zato što kod nas ljudi nisu zainteresirani za proizvodnju krumpira", kazao je Popović.

Kazao je potom i da Kaanan već godinama ne uspijeva dobiti u zakup niti jedan hektar zemlje za proizvodnju krumpira, premda su nudili i pet puta veći iznos zakupa. Na pitanje zašto jednostavno krumpir ne kupi od poljoprivrednih proizvođača, Popović je odgovorio da bi vrlo rado pristao na takav posao, ali...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stroj za vađenje krumpira stoji 150 tisuća eura i s obzirom na to da se nitko ne bavi ozbiljnom proizvodnjom, takav stroj nitko nema na našem području. Nisam našao ni one koji su spremni investirati u sadilicu krumpira koja stoji 80 tisuća eura. Kako bismo na tržištu bili konkurentni s čipsom, on mora biti jeftin. Jeftin može biti samo ako imamo jeftin krumpir, a bez mehanizacije nemoguće je proizvesti krumpir po niskoj cijeni. Kilogram krumpira plaćamo 1,10 kuna, dok moja konkurencija u Srbiji krumpir plaća po 12 eurocenti ili 90 lipa ili poljski proizvođač koji ga plaća po 11 i 12 centi. Možemo biti konkurentni samo ako krumpir sami proizvedemo po niskoj cijeni, jer poljoprivrednici ne žele organizirati proizvodnju krumpira kad istodobno mogu ostvarivati ekstraprofite 'proizvodnjom poticaja', a ne robe. Mislim da su naši poljoprivrednici razmaženi poticajima i da jednostavno nisu spremni na konkurenciju", komentirao je Popović.

Revni gospodarski inspektor ih kaznio zbog 'sitnice'

Što se države tiče, Popović se požalio za kažnjavanje 'za svaku sitnicu kršenja zakona, bez prethodnog upozorenja'. Prepričao je slučaj koji je imao Kanaan kad je zaposlio čovjeka kojemu prethodni poslodavac tri godine nije uplatio poreze i doprinose, a dva mjeseca plaću. Nakon što je u Kanaanu radio tri ili četiri mjeseca kao vozač, jednom prilikom u Valpovu zaustavio ga je gospodarski inspektor. Tvrtki je ubrzo ispostavljena kazna jer Kanaan tog čovjeka nije zaposlio na beneficirani radni staž.

"U razgovoru s inspekcijom odmah smo rekli da za tako nešto prvi put čujemo te da ćemo to odmah riješiti, no kaznu nismo izbjegli. Kazna je, istina, bila manja, no mislim da je suludo da država na takav način, pa i za manje sitnice kažnjava poduzetnike koji uredno posluju, plaćaju sve obveze i svoje zaposlenike, dok se oni veliki dužnici, pa i pljačkaši ove države puštaju ili provlače s otpisima dugova", kazao je Popović.

No, unatoč svim primjedbama, u Kaananu namjeravaju i dalje širiti proizvodnju. Plan je do kraja godine kupiti i staviti u funkciju novu liniju za proizvodnju čipsa. Investicija bi se trebala dijelom financirati sredstvima iz IPARD-a, a s tom bi linijom u proizvodnji čipsa Kanaan postao značajan proizvođač i na regionalnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo