Hrvatske tvrtke ostvarile nevjerojatan gubitak

'Poslovanje gospodarstva, odnosno 96.661 tvrtke u Hrvatskoj rezultiralo je u 2010.

18.5.2011.
18:59
VOYO logo

Svoje istraživanje Ante Pulić predstavio je u Zagrebu na 1. kongresu hrvatskih menadžera i poduzetnika u organizaciji Crome, a poražavajući je podatak da su trećinu ukupnih gubitaka stvorile tvrtke u državnom vlasništvu. Te tvrtke spadaju među 1000 najvećih poduzeća u hrvatskom gospodarstvu.

Najveći gubitnik među poduzećima je Zagrebački holding koji je u minusu od 500 milijuna kuna, a prate ga Brodosplit i poduzeće Auotecesta Rijeka-Zagreb, piše Business.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pulić upozorava da ni podaci Fine nisu dovoljni za širu sliku hrvatskog gospodarstva pa u analizu uvodi pojam dodane vrijednosti, čiji pad traje od 2006. godine, kada je i počeo sunovrat hrvatskog gospodarstva. Dodana vrijednost je ukupni prihod umanjen za sve na tržištu kupljene robe i usluga.

''Kada se uzme opći trend za ovih pet godina, vidi se da je riječ o promašenoj ekonomskoj politici koja se manifestirala kroz dugoročni pad stvaranja vrijednosti'', kazao je Pulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedine tri županije koje su stvorile više dodanih vrijednosti u 2010. godini u odnosu na prethodnu godinu su uz Grad Zagreb, Vukovarsko-srijemska, Šibensko-kninska i Koprivničko-križevačka, od kojih ova potonja rast može zahvaliti isključivo konsolidaciji Podravke.

Predstavljen masterplan za oporavak gospodarstva

Prerađivačka industrija u 2010. godini opet je počela rasti, što daje nadu da ima šanse za hrvatski oporavak, rekao je Vladimir Ferdelji, predsjednik Uprave Elektrokontakta i predsjednik Crome. Ponovio je da je povećanje izvoza i industrijalizacija zemlje jedini način da se Hrvatska makne s ruba gospodarskog ponora te je pred skupom u hotelu Antunović u Zagrebu predstavio masterplan oporavka hrvatskog gospodarstva, piše Business.hr.

Masterplan ima deset glavnih područja promjena, a to su koordinirana promjena monetarne i fiskalne politike, promjena načina upravljanja državnim poduzećima, optimiziranje razvoja proizvodnje i industrije u skladu sa statusom priključenja EU, rješavanje nelikvidnosti, smanjenje parafiskalnih nameta, teritorijalni preustroj s ciljem efikasnije i jeftinije uprave, efikasnija energetska politika, efikasnije zakonodavstvo i pravosuđe, uključivanje znanosti i obrazovanja u razvoj proizvodnje te promjene u ostalim područjima.

Ferdelji je rekao da je ekonomska politika u posljednjih 15-ak godina sasvim promašena jer pogoduje uvoznicima i trgovcima te se temelji na potpuno pogrešnoj doktrini koja govori da Hrvatska može ostvariti visok rast na uslugama i potrošnji temeljenoj na zaduživanju i prodaji imovine, a bez proizvodnje i industrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201105180368006 arti-201105100571006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo