Ukidaju naplate opomena? Ići će prinudne naplate!

28.6.2012.
9:03
VOYO logo

Zabrana slanja opomena bit će regulirana kroz Zakon o zaštiti potrošača, te se odnosi samo na fizičke, ne i na pravne osobe. U Hrvatskoj udruzi banaka smatraju da Vladina odluka upravo s aspekta zaštite interesa potrošača nije konstruktivna.

"Slanje opomene prije prinudne naplate dobra je praksa u korist potrošača. Prve opomene imaju učinkovitost preko 80 posto", istaknuli su u HUB-u za Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trebalo propisati limit troška opomene

Iz HUB-a su Vladi sugerirali da bi efikasnije rješenje bilo propisivanje limita troška opomene, tako da "on bude samo realni trošak, a ne i zasebna novčana kazna". Upozorili su i da bi zabrana slanja opomena mogla rezultirati bržim prinudnim naplatama, koje su uvijek skuplje za potrošače.

Podsjetimo, u pravilu su banke najprije naplaćivale slanje obavijesti o nepodmirenom dugu, što je koštalo 20 kuna, potom su slali opomenu koja je vjerovnika koštala sto kuna, a potom bi slali drugu opomenu "tešku" i do 300 kuna. Koliko su banke zarađivale od ovih naplata nije poznato, ali neslužbeno se u bankarskim krugovima moglo čuti da su im prihodi s ovog osnova bili "pristojni izvor zarade".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što s naknadom za izdavanje računa?

Inače, osim u financijskom sektoru, opomene inače neće ubuduće moći naplaćivati niti teleoperateri, kao ni brojne javne tvrtke poput HEP-a i drugih komunalnih poduzeća, koji posežu za takvim instrumentom. Nadzor nad provedbom ove mjere imat će Državni inspektorat, a predviđaju se i sankcije za one koje naplate izdavanje opomene ili naplate izdavanje računa, koje će iznositi od 15 do 100 tisuća kuna za pravne osobe uz dodatnu kaznu za odgovorne osobe u tim tvrtkama koje odobre takav potez, od 10 do 15 tisuća kuna.

Cilj je, kažu, osigurati da potrošač plati samo ono što konzumira, a usluga slanja opomene nije obostrano ugovorena, te se dostatnom smatra zatezna kamata koju za kašnjenje u plaćanju podmiri dužnik. Na upit hoće li se zabrana odnositi i na fiksnu naknadu za izdavanje računa koju je za plinske operatere u visini 20,64 kune s novim tarifnim sustavom odobrila HERA, u Vladi nisu mogli sa sigurnošću odgovoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo